ازدواج موقت و دایم از فضایل و احکام شرعی است اما امروزه در جامعه ی صنعتی با مبحثی به نام «ازدواج سفید» رو به رو هستیم؛ ازدواجی که در کشورهای غربی، شرقی و متاسفانه در ایران نیز رواج یافته است!

ازدواج دختر و پسری که بدون هیچ رسم و رسوم و آیین مذهبی، اعتقادی و سنتی، زندگی شان را زیر یک سقف آغاز می کنند. ریشه ی این ازدواج در غرب پایه گذاری شده و به معنای «باهم بودن» است که پیوندی نامعلوم، نامشخص و بدون حق و حقوق و قوانین شرعی و قانونی است.

علت گرایش به ازدواج سفید چیست؟

 علت اصلی و مهم ظهور پدیده ازدواج سفید نبودن مسئولیت‌پذیری حداقل در یک طرف از رابطه است.

 چنین علتی می‌تواند در تداوم زندگی مشترک تاثیر بسیار زیادی داشته باشد این در صورتی است  که اکنون فضای ازدواج مناسب نیست و انسان ها به دلیل مشکلاتی مانند مسائل اقتصادی تمایل به ازدواج و رفتن زیر یک سقف را ندارند

شرایط ازدواج سفید و تفاوت آن با ازدواج دائم

در بعضی از کشورها انواع متفاوتی از زندگی مشترک زن و مرد وجود دارد و ثبت نکردن ازدواج در مراجع رسمی و بی‌توجهی به رسم و رسوم مذهبی ازدواج، پدیده تازه‌ای نیست.

 ازدواج سفید یکی از انواع این نوع با هم بودن‌هاست که در ایران به عنوان یک اسم عام برای همه انواع ازدواج غیررسمی و غیرشرعی استفاده می‌شود.

 اما ازدواج سفید چه تفاوتی میتواند با ازدواج دائم داشته باشد ؟

در خصوص تفاوت این نوع ازدواج با ازدواج دائم تفاوت بسیار است و این دو را می توان دو روی یک سکه دانست ؛

 اولین تفاوت این ازدواج با دائم در شرعی بودن آن است، واضح است ازدواجی را که بدونه هیچ تشریفاتی صورت گیرد و صیغه ای در آن جاری نگردد را نمی توان شرعی خواند .

دومین تفاوت در روابط مالی زوجین در دو ازدواج میتوان یافت . در ازدواج سفید چیزی تحت عنوان مهریه و نفقه معنایی ندارد .

 لذا به محض جدایی زوج ها در این ازدواج نوعی مهر تحت عنوان مهرالمثل بر زوج بار میگردد که آن هم شرایط خود را دارد و اینکه در این ازدواج زوجین هیچ تعهد مالی نسبت به یکدیگر ندارند.

در خصوص نفقه نیز به همین شکل است و مرد در ازدواج سفید هیچ الزامی مبنی بر پرداخت نفقه ندارد و اگرچه هزینه های زندگی نیز که طبیعتا در این نوع ازدواج های غیر شرعی وجود دارد بر مرد تحمیل گردد تحت عنوان نفقه قرار نمیگیرد .

سومین تفاوت  در این نوع ازدواج با ازدواج دائم آینده مبهم این ازدواج است؛

 ازدواج دائم با فسخ یا طلاق به جدایی منجر میگردد و هریک تشریفات خاص و قانونی خود را دارد در صورتی که ازدواج سفید آینده نا معلوم و مبهمی دارد و مشخص نیست تعهد دو طرف نسبت به یکدیگر تا چه زمانی ادامه دارد و چه تضمینی وجود دارد که طرفین به یکدیگر وفادار باشند و واضح است در این میان هرطرف در هر زمانی که اراده کند میتواند از ادامه زندگی امتناع کند و این خود میتواند آبستن تبعاتی به خصوص برای زن باشد.

 چراکه در همچیم ازدواج‌هایی ممکن است که یکی از طرفین هر لحظه نسبت به ادامه این رابطه اظهار بی‌میلی کند و این امر موجب وارد شدن صدمات روحی قابل توجهی به طرف مقابل به ویژه زنان می‌شود چراکه آنان بر حسب طبیعت خود دوست دارند روی فردی سرمایه‌گذاری عاطفی کنند که این فرد از ارزش لازم برخوردار باشد.

 با مشاهده این تفاوت ها میتوان دریافت ریشه تمامی این تفاوت ها در شرعی و غیر شرعی بودن این دو ازدواج است.

خطرات ناشی از این ازدواج

1- احساس گناه : حتی افرادی که اصلا به دین اعتقاد ندارند این حس گناه را درون وجودشان دارندکه باعث اضطراب و افسردگی و اختلالات جدی روانی در طرفین میشود.
2- حس نفرت: به علت شکست های پی در پی و روابطی که بدون مسئولیت شکل میگیرد ، افراد دیگر در زندگی نمیتوانند به کسی اعتماد کنند و با نداشتن تعهد در این روابطه تحقیر های مختلفی از طرف مقابل یا اجتماع به این گونه افراد وارد میشود که زمینه ی نفرت عمیق را آماده میکند . و خود نفرت زمینه را برای بزهکاری و انواع جرایم فراهم میکند

3- نداشتن احساس امنیت و تعلق : احساس آرامش و امنیت را از طرفین میگیرد که به انواع بیماری های روانی منجر میشود.

در چنین شرایطی به نظر می‌آید لازم است از سویی با فراهم کردن زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی و از طرف دیگر با فرهنگ‌سازی و تشویق جوانان به ازدواج دائم از میزان تمایل آنان به روابطی مانند ازدواج سفید کاست و جامعه را از عوارض چنین پیوندهایی مصون نگه داشت.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست