ازدواج فامیلی

ازدواج هاي فامیلی به ازدواجي گفته مي شود که در آن به طور مثال دختر با فاميل نزديک مثل پسرعمو، پسرخاله خاله، پسر عمه يا پسر دايي پيمان زناشويي ببندد.

با وجود اینکه امروزه الگوهای ازدواج متفاوت شده است و افراد کمی به شکل سنتی ازدواج می کنند ، اما هنوز هم ازدواج فامیلی در فرهنگ ایرانی جایگاه خود را حفظ کرده است .

شاید این موضوع به شدت گذشته و عهد آسمانی دخترعمو و پسرعمو نباشد ، اما فامیل ،هنوز هم یکی از منابع همسریابی دختران و پسران ایرانی است .

اما به نظر شما با این سبک زندگی جوانان امروزی هنوز هم ازدواج فامیلی می تواند موفق باشد؟

آیا ازدواج فامیلی بهتر است یا غیر فامیلی؟

معایب و مزایای ازدواج فامیلی چیست؟

زوج هایی که به نوعی با یکدیگر آشنا هستند، یکدیگر را می‌شناسند و این شناخت می‌تواند به تداوم ازدواج‌شان کمک کند. از طرفی این نوع ازدواج می‌تواند مورد حمایت بیشتر دو خانواده قرار بگیرد. با این حال این ازدواج ها بی خطر نیستند.

 

شناخت و آشنایی بیشتر است

از آن جایی که در ازدواج نه تنها 2 نفر، بلکه در واقع 2 خانواده با هم وصلت می کنند به همین دلیل برای داشتن یک ازدواج مناسب، داشتن تناسب خانواده ها در زمینه های فرهنگی،اجتماعی ، اقتصادی و اعتقادی است که در ازدواج های فامیلی از آن جا که افراد سال ها با یکدیگر زندگی کرده اند، در بیشتر موارد این تناسب ها دیده می شود و حتی سبک تربیتی که دختر و پسر با آن بزرگ شده اند، در بیشتر موارد یکسان است.

نقش جدید پدر و مادر همسرتان را بپذیرید

از نکات قابل توجهی که در ازدواج های خویشاوندی وجود دارد این است که اگر اختلافی بین زن و شوهر جوان ایجاد شود، مشکل آن ها به خانواده هایشان و درنهایت به کل فامیل منتقل می شود. زوج های جوان باید بدانند که بعد از ازدواج، نسبتی که بین آن ها و عمو یا خاله یا عمه شان بوده است حالا تغییر می کند و باید آن ها را والدین همسرشان بدانند. بنابراین ممکن است بعد از گذشت مدتی از شروع زندگی مشترک، انتظارات شما از خانواده همسرتان تغییر کند و با ادامه این روند اعتراضاتی میان شما و خانواده همسرتان به وجود آید.

مشکلات ژنتیکی

زوج هایی که دارای نسبت فامیلی هستند ، وجود بیماری ژنتیک در خانواده زوج ها ، سابقه نازایی ، سقط ، از نشانه های خانواده های در معرض خطرتولد کودکان بیمار هستند.

چرا ازدواج فامیلی ریسک بالایی دارد؟

چون دختر و پسر جد مشترکی دارند و احتمال اینکه ژن‌های مشابه معیوب در بدن آنها وجود داشته باشد و باعث بروز بیماری‌های مغلوب و کمیاب شود، زیاد است.

ازدواج های فامیلی ،عامل تولد کودکان معلول

اختلالات ژنتیکی ناشی از ازدواج های فامیلی دلیل اصلی تولد کودکان معلول است که این موضوع با افزایش آمار ازدواج های فامیلی و عدم مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک ،چشمگیر تر شده است.

احتمال تولد کودکان معلول در ازدواج های فامیلی 3 تا 4 برابر ازدواج های غیر فامیلیست که این اهمیت آزمایش ژنتیک را افزایش می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست