بلوغ نوجوانان

بلوغ در سن نوجوانی آغازگر شروع زندگی جدید و تغییرات جسمی، روحی و روانی است پس دوران نوجوانی مهم ترین و ارزشمند ترین دوران برای فرزند هر خانواده به شمار می آید.

نوجوانان نیاز به اطلاعات مفید و آینده ساز دارند زیرا مشخص شدن آینده شغلی و زندگی شخصی آنها در این دوره شکل میگیرد. مفید بودن این اطلاعات بسیار مهم است و اشتباه بودن یا کافی نبودن آن باعث رشد شخصیتی منفی،زیانبار و فردی سردرگم در جامعه میشود .

   مواردی که باید برای درک بهتر یک نوجوان رعایت کرد:

   -احترام به نوجوان

   – ابراز علاقه و محبت به نوجوان،به ترتیبی که نوجوان خود را شایسته دوست داشتن احساس کند.

   -در کنار او بودن ،نه در مقابل او بودن

    -دوستی با نوجوان و ایحاد ارتباط خوب با او

    -ایجاد اعتماد به نفس

    -ساختن شخصیتی مدافع

 

– بلوغ جسمی در پسر و دختر:

بارزترین تغییرات جسمی در پسران در دوره نوجوانی و بلوغ  به ویژه در سالهای 12 تا 17 سالگی است كه تحت تاثیر هورمون جنسی مردانه بروز می كند.در پسران صفات ثانویه جنسی دیرتر از دختران شکل می گیرد.علاوه بر بزرگ شدن همه قسمت هایی از بدن ، افزایش وزن وقد،برجسته شدن پستان ها، رشد موهای زائد در ناحیه زهار و زیر بغل، مهمترین تغییری كه در بدن دختران نوجوان در طی دوران بلوغ رخ می دهد قاعدگی(عادت ماهیانه) است.

رشد اجتماعی در بلوغ :

چه گونه تعامل برقرار کردن گروه دوستان و همسالان با نوجوان که نقش بزرگی در زندگی او دارد در رشد اجتماعی بلوغ صورت میگیرد. در این گروه‌های همسالان است که فرد ایفای نقش‌های اجتماعی را که والدین و سایر بزرگسالان نمی‌توانستند شرایط عملی یادگیری آن را فراهم کنند، می‌آموزد.

او یاد می‌گیرد که چگونه خود را با شخصیت‌های مختلف اطراف خود سازگار کند و روش های دفاع از خود و مبارزه برای حفظ حقوق خود در اجتماع را یاد میگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست