در بعضی از خانواده‌ها مشکلی به نام کودکان بیش فعال مطرح میشود. بیش فعالی اختلالی است که در7 تا 10 درصد کودکان دیده می‌شود. این عارضه در پسرها سه برابر دخترها است. کودکان بیش فعال بسیار پرتحرک، بی‌قرار و ناآرام هستند و نمی‌توانند برای مدتی در یک جا آرام بگیرند.  به طور دایم در حال راه رفتن، حرکت و جنب و جوش هستند. بی مهابا اشیا را پرت می‌کنند، ظروف را می‌شکنند. بدون احساس خطر و توجه به چيزي، کارهای پرزيان و خطرناک انجام می‌دهند

کودک بیش فعال قبل از سن دبستان در منزل رفتارهایی شاید بهتر و کنترل شده ای از او سر بزند، ولی با ورود به مدرسه این مشکلات نمود بیشتری پیدا می‌کنند. کودکان بیش فعال در مدرسه با رفتارهای خود موجب برهم خوردن نظم کلاس شده و در کلاس ایجاد اختلال می‌کنند.

 معمولا در انجام تکالیف‌شان کوتاهی میکنند. حرف معلمشان را گوش نمی دهند و این برخوردهاو مشکلات اختلال زا، موجب برخورد اولیای دبستان با دانش آموز بی‌نظم میشود که برخوردهای بیش از حد آن ها باعث انجزار و کاهش آمدن اعتماد به نفس کودک وبی تمایلی او در رفتن به مدرسه میشود.

بیش فعالی-کم توجهی (ADHD)

بیش فعالی اغلب با کم توجهی و نقص در تمرکز همراه است. این نقص باعث می‌شود که کودکان مبتلا، تمرکز و توجه کافی و لازم روی موضوعات و کار های خود و یا حتی در بازی نداشته باشند. نمی‌توانند وظایفی که به عهده‌شان است بطور کامل و شاید اشتباه ا انجام دهند. فراموشکارند و اغلب در یافتن وسایل شخصی‌شان مشکل دارند.

چگونه با کودک بیش فعال خود رفتار کنیم؟

  • شناخت کامل کودک بیش فعال و ایجاد رابطه ای دوستانه با او
  • فراهم کردن زمان بیشتر از حد معمول در انجام کار های کودک
  • ایجاد پشتکار و اعتماد به نفس در وجود کودک
  • از سرزنش کردن کودک بپرهیزید
  • باید قبول کنید که کودک شما کمی با کودکان دیگر فرق دارد پس به کودک خود سخت نگیرید
  • معمولا کودکان بیش فعال با افرادی که مثل خودشان برخورد میکنند بهتر ارتباط برقرار میکنند پس سعی کنید پر نشاط و شوخ  و مهربان باشید
  • هرگز کودک را تنبیه نکنید و…

 این کودکان اغلب باهوش، خلاق و مهربان هستند و ظهور و رشد هوش و خلاقیت آنها به رفتار درست اطرافیان بستگی دارد.

بد نیست بدانید که برخی از افراد تاثیرگذار در جهان دارای اختلال بیش فعالی و کم توجهی بوده‌اند. حتی تعدادی از آنها به دلیل رفتارهای غیرمتعارف از مدرسه اخراج شده‌اند ولی به دلیل حمایت‌های خانواده و تربیت صحیح آنها به دانشمندان، هنرمندان، نویسندگان، و رهبران بزرگی تبدیل شده‌اند. از جمله این افراد می‌توان به آلبرت انیشتن، توماس ادیسون، بتهوون، لویی پاستور و آبراهام لینکلن اشاره نمود.

 

 

مرکز مشاوره مهرگان پژوه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست