ترس کودکان

روند شکل گیری ترس :

به طور طبیعی ترس،از نوزاد ی که وارد سه ماهگی میشود با دیدن غریبه ها یا به اصطلاح غریبگی کردن کودک آغاز میشود و تا دوساگی ادامه دارد بعد از آن کم کم کاهش پیدا میکند و عوامل دیگری باعث این واکنش میشود

کودکان میتوانند در دنیای کوچکشان از چیزهای پیشه پا افتاده ای واکنش ترس نشان دهند مانند: ترس ازعروسک خرسی کوچک خود و دیگر حیوانات ،ترس از صدای گریه،سرفه،فریاد مادر و دیگر اعضای خانواده و یا حتی غریبگان،ترس ازتاریکی،تنهایی،صدای ماشین های غول پیکرو.. در موردکودکان پیش دبستانی و یا دبستان ترس شامل ترس از حیوانات و حشرات، غول ها و ارواح، گم شدن، طلاق، از دست دادن پدر یا مادر، زمین خوردن، ورود به مکان جدید (مثلا به مدرسه) ، تاریکی هنگام خواب ،طرد اجتماعی، جنگ، فضاهای جدید و دزد می ترسند.

علت های ترسو شدن کودکان :

 1. احتمالا والدين كودك را ترسانده باشند و يا خودشان ترسو باشند. ممكن است اين ترساندن با سخن گفتن نباشد، بلكه با حالت چهره مادر باشد، زيرا حالت عاطفي مادر در كودك تاثير دارد.
 2. ممكن است كودك در خانواده بيش از حد تنبيه شده باشد.
 3. از طرف مدرسه يا همبازي ها، تهديد شده باشد.
 4. به اندازه كافي از محبت برخوردار نشده باشد.
 5. حادثه غم انگيزي، مثل تصادف، مرگ نزديكان و طلاق والدين را ديده باشد.
 6. محروميت هاي اجتماعي، وضعيت هاي جديد و تغيير در محيط خانواده هم عوامل ديگري هستند.
 7. كار كردن با وسيله اي، بازي با حيواني يا اسباب بازي به كودك ياد داده نشده باشد.

     راه های درمان و یا کاهش ترس کودکان:

 1. به كودك توجه طبيعي ولي مهربانانه بكنيد.
 2. كارهايي كه مورد علاقه كودك است به او محول شود.
 3. با كودك صحبت شده و گفته شود كه بسياري از ترس ها خيالي هستند.
 4. كودك به نوشتن مقاله، شعرو يا نقاشي درباره ترس هايش تشويق شود.
 5. به خاطر نترسيدن از چيزي مورد تشويق قرار گيرد.
 6. به وسيله كنترل والدين، با عوامل ترس گربه مواجه شوند. همچنين گاهي به مدت كوتاه در منزل تنها بگذاريد. ولي بگوييد چه وقت مي رويد و چه وقت بر مي گرديد و به قولتان عمل كنيد.

گاهی بعد از وقوع یک اتفاق تحریک کننده، ترس در کودکان تقویت می گردد مثلاً افتادن در آب، سوختن بر اثر تماس با یک شیء داغ یا فرار کردن از یک سگ. بعضی کودکان نسبت به کودکان دیگر بیشتر می ترسند و این بستگی به روحیات و خلق و خوی آنها دارد.

والدینی که همیشه نگران هستند و در تشویش به سر می برند یا زود در مقابل هرچیز عکس العمل نشان می دهند، فرزندانشان اغلب دارای همان روحیات هستند و همیشه در ترس و واهمه قرار دارند،در نتیجه نحوه برخورد والدين، معلم وديگران، مثل تعريف داستان جن و ديو وغيره در ترسيدن خيالي كودك موثر است.

راه حل روان شناسان این است که هرگز کودکان را به خاطر ترسی که دارند تحقیر و سرزنش نکنیم. هر چند دلیل ترس از نظر ما بزرگترها کاملا غیر منطقی و نامعقول به نظر می‌رسد اما خود کودک چنین احساسی ندارد و نمی‌تواند غیر منطقی بودن ترس خود را درک کند و سرزنش به او کمکی نخواهد کرد.
زمانیکه کودک تحت نظر یک متخصص یا روان شناس درمان می‌شود، اگر عامل اصلی ایجاد کننده ترس همیشه حضور داشته باشد چندان فایده‌ای نخواهد کرد. مثلا زمانیکه خود مادر از تاریکی می‌ترسد، هر چند کودک حمایت‌ها و درمان‌هایی را از روان‌شناس و مشاور خود دریافت می‌کند، اما الگویی که در خانه از رفتار مادر می‌پذیرد الگویی قویتر است که نتایج یک درمان ثمر بخش را از بین می‌برد. بنابراین لازم است علل اساسی ترس کشف و مرفع شوند.
بازی ترس کودک را از بین می برد. مثلا کودکی که از آمپول می‌ترسد، می‌توانیم یک بازی خوب ترتیب بدهیم که در آن کودک آمپول زدن را تمرین کند. در مراحل دیگر می‌توان از روشهای خاص رفتار سازمانی که توسط روانشناسان استفاده می‌شود بهره جست. با مراجعه به یک روانشناس و درمان‌های رفتاری او می‌توان اقدام به حل مشکل کودک نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست