-تمدد اعصاب

ابزارهای ساده برای کسب آرامش مانند نفس عمیق و تصاویر آرامش بخش می توانند احساس خشم را در شما کاهش دهند.

گام های ساده ای برای کسب آرامش وجود دارند که میتوانید امتحان کنید:

  • از دیافراگم نفس عمیق بکشید: نفس عمیق کشیدن از طریق سینه شما را آرام نخواهد کرد. تصور کنید که نفستان از شکم بالا می آید.
  • به آرامی عباراتی مانند “خونسرد باش” و  “آرام باش” را در حالی که نفس عمیق می کشید با خود زمزمه کنید.
  • از تصور خود استفاده کنید و یک تجربه  لذت بخش را از حافظه یا تصوراتتان در ذهن خود تجسم کنید.
  • تمرینات آهسته و کم فشار مانند یوگا می توانند ماهیچه هایتان را آرام کنند و احساس آرامش بیشتری به شما القا کنند.

روزانه این تکنیک ها را تمرین کنید. یاد بگیرید در حالی که در موقعیت سختی قرار دارید آنها را به صورت خودکار استفاده کنید.

 

-بازسازی ذهنی

به زبان ساده این به معنای تغییر در نحوه تفکر است.

افراد عصبانی به طور معمول بسیار پرخاشگرند و فحاشی می کنند و با لحنی خشن صحبت می کنند که افکار درونی آنها را بازتاب می کند. وقتی که عصبانی هستیم در افکارمان اغراق می شود و احساساتی تصمیم میگیریم. سعی کنید تا این افکار را با افکار منطقی جایگزین کنید و با خود بگویید که وضعیت ناامیدکننده است و قابل درک است که چرا از این اتفاق ناراحتم، ولی در عین حال آخرالزمان هم نیست و می توانم درستش کنم و عصبانیت چیزی را حل نمی کند.

مراقب استفاده از کلماتی مانند “هیچ وقت” و “همیشه” وقتی در مورد خودتان یا دیگران صحبت می کنید، باشید. “این ماشین لعنتی هیچ وقت کار نمیکند” یا “تو همیشه چیزارو فراموش میکنی” اصلا دقیق نیستند و باعث می شوند که احساس کنید که خشمتان به حق است و هیچ راهی برای حل مشکل وجود ندارد. آنها همچنان باعث می شوند که طرف مقابلمان را زیر سئوال ببریم، در حالی که شاید حاضر بودند که برای حل مسئله با شما همکاری کنند.به خودتان یادآوری کنید که عصبانی شدن هیچ چیزی را حل نمی کند و حالتان را هم بهتر نمی کند (احتمالا حالتان را بدتر هم بکند.)

منطق خشم را شکست می دهد چون خشم ،حتی وقتی بر حق باشد، به سرعت می تواند غیر منطقی شود. پس منطق محکم و غیراحساسی را استفاده کنید. هروقت احساس کردید که خشم بر شما چیره شده، با خودتان یادآوری کنید که  دنیا به دنبال شما نیست تا حالتان را بگیرد. این یکی از مشکلاتی است که مثل بقیه مشکلات گذشته حل می شوند و جزء مشکلات روزانه است. افراد عصبانی خواسته هایی دارند مانند قدردانی، موافقت، و انجام دادن کار به شیوه ی آنها. همه ما این چیزها را می خواهیم و در صورت نرسیدن به این خواسته ها ناراحت و ناامید می شویم. ولی در بافراد عصبانی وقتی انتظاراتشان برآورده نمی شوند ناامیدی آنها تبدیل به عصبانیت می شود. قسمتی از بازسازی ذهن شامل این است که افراد عصبانی از ذات پرتوقع خود آگاه شوند و انتظاراتشان را تبدیل به خواسته کنند. وقتی که به خواسته ای نمیرسی عکس العمل های طبیعی مثل ناراحتی و دلخوری پیش می آیند، ولی نه عصبانیت.

 

-حل مسئله:

بعضی اوقات، عصبانیت و درماندگی در مواجه با مشکلات واقعی وگریزناپذیر در زندگیمان به وجود می آیند. همه ی عصبانیت ها اشتباه نیستند، و اغلب عکس العمل سالم و طبیعی ما به این مشکلات هستند. یک باور فرهنگی هم که وجود دارد این است که برای هر مسئله ای، راه حلی هست، و وقتی میفهمیم که همیشه هم اینطور نیست، به استیصال ما اضافه می شود. بهترین برخورد در موقعیت اینچنینی این است که روی پیدا کردن راه حل تمرکز نکنید، و به جایش روی این تمرکز کنید که چطوری می توانید از پس مشکل برآیید و با آن روبرو شوید.

برنامه ریزی کنید و پیشرفتتان را در بین مسیر چک کنید. مصمم باشید که تمام توانتان را به کار گیرید، ولی خودتان را هم مجازات نکنید اگر همان لحظه جوابی به دست نیامد. اگر بتوانید با بهترین قصد و تلاشتان با آن مواجه شوید، احتمال کمتری وجود دارد که شما صبر خود را از دست داده و به گیر تفکر همه-یا-هیچ بیوفتید، حتی اگر مشکل در همان لحظه حل نشود.

ادامه دارد.

منبع: American Psychological Association

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست