علل دروغ گویی در کودکان

علل دروغ گویی در کودکان

بدون شک تمامی انسان ها از دروغ گفتن و یا شنیدن آن احساس نا خوشایندی دارند.در این بین والدین که تربیت کودک جزو مهم ترین وظایف آنهاست،با دروغ شنیدن از کودک احساس ناراحتی بیشتری می کنند.. اما می توان گفت که کودکان علاوه بر الگوگیری از پدر و مادرشان ،به دلایل مختلفی به دروغ گفتن روی می آورند.

دروغ در همه ی جوامع و فرهنگ ها کاری نادرست و ناپسند به شمار می آید.

انحرافات اخلاقی و عاطفی ، می توان علتی برای دروغ گفتن باشد. عامل و انگیزه‌ها هستند که کودکان را در مسیر انحرافات قرار می‌دهند.

باید این را بدانیم که چرا كودك دروغ می گوید ؟

چه انگیزه ها و موجباتی او را به دروغ گفتن مجبور کرده است ؟

هدف این دروغ چیست ؟

كودكان معمولا از سن سه چهار سالگي شروع به دروغ گفتن مي كنند. كودكي كه دروغ مي گويد، اين كار را به دلايل مختلفي انجام مي دهد.مثلا  بعضی اوقات برای جریحه دار نکردن احساسات دیگران، پنهان کردن احساسات یا واکنش های خود، فرار از تنبیه و دریافت پاداش دروغ می گویند.

جلب توجه

گاهي كودكان احساس مي كنند، پدر و مادرشان او را به اندازه كافي دوست ندارند. به همین دلیل به او دروغ مي گويند تا توجه پدر و مادرشان را به خودشان جلب كنند.

یکی دیگر از علت های  دروغگویی کودکان، ترس ازتنبیه و مجازات است . مثلاً زمانی که به کودک بگویند: این گلدان را تو شکسته ای؟ اگر کودک حس کند که با اعتراف و گفتن حقایق او مجازات سختی خواهد شد . غریزه ی حفظ خود ، او را مجبور می کند که به دروغ بگوید: ” من نشکسته ام ” . کودک به این سبب که خود را در برابرمجازات سخت والدین ناتوان می بیند، برای حفظ خود چاره ای ندارد جز آنکه به دروغ پناه ببرد و گناه خود را انکار کند.

واضح است که هرچقدر ترس از تنبیه بیشتر باشد،  اصرار کودک در دروغ بیشتر خواهد بود.

درمان دروغگویی ها ملایمت و محبت پدر و مادر در تربیت فرزندان است. اگر والدین کودکان خود را با اصول مهر و محبت پرورش دهند، اگر خانواده ، کانون عطوفت و رأفت باشد، اگر والدین انصاف داشته باشند و به وظایف خود در مورد کودکان توجه کنند، بچه ها در برابر تخلفات خود دروغ نمی گویند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست