چه چیزی باعث می شود که بعضی افراد در مقابل مشکلات اقتصادی سرسختی نشان بدهند در حالی که بعضی افراد دیگر از پا درآیند؟ تاب آوری، یک مهارت اکتسابی است به معنی آداپته شدن در برابر شرایط سخت، که در بحران های استرس زا بسیار حیاتی است.

نکاتی برای تاب آوری در مقابل مشکلات اقتصادی:

  • بپذیرید که تغییر بخشی از زندگی است– شاید مجبور شوید هدف هایتان را تعدیل کنید و یا شیوه یزندگیتان را به دلیل بحران اقتصادی عوض کنید. پذیرفتن شرایطی که غیرقابل تغییرند به شما کمک میکند تا بر روی شرایطی که می توانید تغییر دهید تمرکز کنید.                                                                              
  • رابطه برقرار کنید– داشتن روابط خوب با اعضای خانواده، دوستان صمیمی، یا دیگران به طور کلی مهم است. پذیرفتن کمک و حمایت از کسانی که به شما اهمیت می دهند و به شما گوش می دهند باعث تقویت انعطاف پذیری می شود. برای بسیاری از مردم فعالیت در گروههای مردمی، سازمان های مذهبی، و یا دیگر گروههای محلی حمایت اجتماعی فراهم می شود و می تواند در بازیابی امید موثر باشد.  
  • به تصویر بزرگتر نگاه کنید- چیزهای خوب در زندگیتان را به خاطر بسپارید و متوجه باشید که این وضعیت میگذرد. تصویرسازی چیزی که می خواهید، به جای نگران بودن راجع به چیزی که باعث ترستان می شود، کمک می کند که نگرش امیدوار و مثبتی را بسازید و استرس روزمره تان را کاهش می دهد.
  • به دنبال فرصتها باشید- مردم اغلب وقتی با وضعیت دشواری مثل وضعیت اقتصادی کنونی مواجه می شوند چیزی در مورد خودشان یاد میگیرند. بحران را به عنوان فرصتی برای رشد حرفه ای یا شخصی خودتان استفاده کنید. دنبال گروههایی در جامعه یا در اینترنت باشید که به پرورش علائق و بسط دادن فرصت هایتان برای استفاده ی مثبت از مهارت هایتان کمک میکنند.
  • به یاد چیزهای خوب در زندگیتان باشید– افراد مقاوم نعمت هایشان را می شمارند. می توانید با نوشتن نامه ی تشکر افراد زندگیتان را از اینکه چقدر برایتان ارزشمند هستند با خبر کنید. یا می توانید پنج یا ده دقیقه در روز را به فکر کردن در مورد جنبه ای از زندگیتان که در موردش خیلی خرسند و شاکرید اختصاص دهید. روش های ساده ی اینچنینی اثرات بسیارنیرومندی می توانند داشته باشند.
  • نگاه امیدوار را حفظ کنید- هیچ کس نمی تواند آن چه رخ داده است را برعکس کند. ولی با مقاوم بودن می توانید طوری که اتفاقات را تفسیر می کنید و واکنش نشان میدهید را تغییر دهید. سعی کنید که فراتر از اخبار بد، و به آینده نگاه کنید، وقتی که شرایط ممکن است اندکی بهتر باشد و شما بتوانید وضعیت را ارتقا بدهید.
  • با یک مشاور صحبت کنید- بعضی اوقات کنار آمدن با استرس به تنهایی می تواند طاقت فرسا و ترسناک باشد. اگر احساس درهم شکستن می کنید صحبت با روانشناس  می تواند به شما در مدیریت استرس هایتان و شناخت و کنترل احساساتتان کمک کند.

منبع: American Psychological Association

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست