چرا کودکان نق می‌زنند؟

میدانید چرا کودکان نق می زنند؟ به دلیل اینکه موثر است. با این حال این بدین معنی نیست که شما نمی‌توانید از آن جلوگیری کنید.

به گفته «لارل اسکاتز» پزشک متخصص اطفال ، کودکان برای دلایل بسیار ساده نق می‌زنند، نق زدن توجه والدین را جلب می‌کند.

یكی از كارشناسان می گوید: «به نظر می رسد نق نق كردن یك پدیده طبیعی برای اعتراض كردن بچه های زیر 3 سال به همراه چند كلمه نامفهوم باشد. ولی در سنین بالاتر، این درست شبیه به چیزی مابین گریستن و شكایت كردن است.»

به جای اینکه بر روی عمل نق زدن کودکتان تمرکز کنید تلاش کنید دلیل نق زدن او را متوجه شوید. آیا می داند نق زدن کار زشت و آزاردهنده ای است؟ برخلاف آنچه والدین تصور می کنند کودک تصور منفی از عمل نق زدن خود ندارد.

دلایل مختلفی سبب نق‌زدن کودکان می‌شود;یکی از این علت‌ها، ناکامی است. وقتی کودک به هدفی که دارد نمی‌رسد، نق می‌زند.

علت دیگر مربوط به ارتباطات کودک است;به‌عنوان مثال زمانی که والدین و اطرافیان کودک  به او توجه نکرده و برای حرف‌هایش اهمیتی قائل نباشد، کودک سعی می‌کند با نق زدن و تکرار، اطرافیانش را وادار به گوش کردن و توجه کردن کند.

سوم اینکه کودک اغلب اوقات نمی‌تواند مسایل‌اش را به خوبی مطرح کند ودر نتیجه سعی می‌کند از راه تکرار و نق زدن، منظورش را بیان کند.

«دانیل آرونزون» ، متخصص اطفال مقایسه ای انجام داده است: «اگر به بازی كودكی با پازل های مكعبی اش توجه كرده باشید، می بینید كه چگونه او یاد می گیرد كه اگر مكعب اصلی را بچرخاند، شكل یك حیوان درست می شود. جیغ زدن نیز شباهت زیادی به این كار دارد. كودكتان به واكنش های شما در مورد صداهایی كه از خود درمی آورد، توجه می كند و می فهمد كه كدام از آنها بیشترین تاثیر را روی شما می گذارد.» به عبارت دیگر، جای تعجب نیست كه ناله های کودکتان را كه دارای یك شیوه خاصی است ، همیشه در گوش و یا زیر پوستتان احساس كنید.

هنگامی که ناله اتفاق می‌افتد، والدین باید یک نفس عمیق بکشند و به خودشان یادآوری کنند که کودک قصد عصبانی کردن آنها را ندارد. در واقع کودک درخواست کمک دارد.

برای جلوگیری از نق زدن فرزند خود:
1- زمانی که  کودکتان شروع به نق زدن می کند، مستقیم در چشم های او نگاه کنید و و بعد از او بخواهید که ساکت شود. صدایتان را بلند نکنید و آهسته و با محبت با کودک حرف بزنید.
2-  به او بیاموزید که برای جلب توجه بیشتر می تواند آرام، اما با لحن قوی و محکم تر صحبت کند. می توانید برای او مثال های گوناگون بیاورید تا کودک منظور شما را به خوبی متوجه شود.
3- قاطعانه روی حرف خود بمانید. هر وقت او شروع به نق نق کرد به او بگویید:”درست صحبت کن.” به کار بردن این عبارت مهم است، زیرا می فهمد که نق نق کردن برای او یا هر کس دیگری کار درستی  نیست. مطمئن باشید که اگر قاطعیت بیشتری نشان دهید، فرزندتان هم خواسته شما را درک می کند و دست از نق نق بر می دارد.

البته یادتان باشد به بجه ها خاطرنشان کنید که حتی اگر به خوبی یک سخنران هم صحبت کنند، نباید انتظار داشته باشند که همیشه پاسخ مثبت بگیرند.

 

مرکز مشاوره مهرگان پژوه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست