چگونه در زندگی زناشویی خشم خود را کنترل کنیم؟

خشم ،یک هیجان طبیعی است که همه ی انسان ها آن را تجربه می کنند،اما موقعی که اتفاق بیفتد ونحوه ابراز آن درست و مناسب نباشد به یک حس تخریب کننده و ویرانگر تبدیل می شود که پیامد های ناگواری را رقم میزند.

واکنش انسان های مختلف در مقابل احساس خشم متفاوت است.بعضی از انسان ها هنگام احساس خشم ،رفتاری نامناسب و پرخاشگرانه از خود نشان می دهند فریاد می کشند ، به صحبت دیگران گوش نمی دهند ، ناسزا می گویند ،کتک می زنند ،غیر منطقی صحبت می کنند و حقوق دیگران را نادیده می گیرند. اما برخی افراد خشم خود را پنهان می کنند و و نمی خواهند کسی متوجه شود که چه مقدار آنها عصبی هستند.

زمانی که عصبی هستید تلاش کنید حرف بزنید ،حرف زدنی سالم،بدون کنایه ،ناسزا،تحقیر و قضاوت. زمانی که همسرتان عصبانی است و صحبت می کند،توجه کنید و به حرفهایش گوش دهید. خصوصیت کسانی که سریع خشمگین می شوند و دعوا را می اندازند این است که وقتی کسی با عصبانیت صحبت می کند تحمل شنیدن آن را ندارند و خودشان نیز عصبانیت نشان می دهند.

اگر قوانین بالا را رعایت کنید رابطه شما و همسرتان آسیبی نمی بیند. اما این شعار ها هرچند که آسان به نظر می رسد ،در عمل ،سخت و گاهی غیر ممکن است .چون فردی که خشمگین است هنگام عصبانیت، به هیچ قانون و قاعده ای پایبند نیست، گرچه تمرین رفتارهای درست و پسندیده می تواند در نهایت موفقیت هایی را در زمینه کنترل خشم حاصل شود. با اینحال بهترین کار برای کم کردن آسیبهای خشم در روابط زن و شوهر، پیشگیری از ایجاد خشم است.

یکی از موارد مهم در پیشگیری از عصبانیت این است که سعی کنیم درباره ی احساساتمان با یکدیگر صحبت کنیم .مثلا اگر از بی نظمی همسرمان همسرمان ناراحتیم قبل از اینکه ناراحتی اوج بگیرد و به خشم تبدیل شود آن را بیان کنیم و در صورتیکه نمی توانیم او را به ترک مجبور کنیم به احتیاط وادار نماییم یعنی از او بخواهیم که هر چیزی را در جای خودش بگذارد.

باید هدفتان این باشد که توجه او را به درست نبودن کارش جلب کنید و احساسی در او ایجاد کنید که در سبب آن به همکاری وادار شود . همین توجه به هدف ،تکلیف شما را در نوع جملات و لحنی که بکار می برید معلوم می کند.

برای کنترل خشم و کاهش دعوا به این نکات دقت کنید:

آیا اهمیت دارد؟

قبل از این که دعوایی را باهمسرتان شروع کنید، با خود فکر کنید آیا موضوع واقعا ارزشش را دارد که شما را عصبانی کند؟ یا می توانید به راحتی از آن بگذرید؟ و یا طور دیگری رفتار کنید؟

به نشانه های بروز خشم دقت کنید.

در زمان عصبانیت ابتدا نشانه های آغازین و هشدار دهنده عصبانیت بروز می کند. با شناخت این نشانه ها و کنترل آن ها می توان از شدت یافتن عصبانیت جلوگیری کرد.

مشکلات خود راحل کنید.

گاهی زن و شوهر به این سبب دچار خشم و عصبانیت می شوند که به دنبال حل مشکل نیستند برای بیرون آمدن از بن بست عصبانیت، به حل مشکلاتی که موجب خشم و عصبانیت می شود، فکر کنید.

از عذرخواهی نترسید.

اگر متوجه شدید رفتار شما باعث ناراحتی و عصبانیت همسرتان شده است عذرخواهی کنید. این امر برای ترمیم رابطه و کاهش آثار زیانبار پرخاشگری ضروری است.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست