روابط رمانتیک برای خوشحالی وتندرستی ما بسیار مهم هستند. با این حال، با در نظر گرفتن اینکه حدود ۴۰ درصد از ازدواج های جدید به طلاق ختم می شوند، روشن است که نگه داشتن روابط همیشه آسان نیست. خوشبختانه، مراحلی برای حفظ رابطه رمانتیک وجود دارد.

 

?راحت و بی پرده حرف زدن:

گفتگو یک قسمت کلیدی در روابط سالم است. زوج های موفق زمانی را برای جویا شدن حال همدیگر اختصاص می دهند. البته خیلی مهم است که فراتر از مسائل مربوط به فرزندان و نگهداری از خانه صحبت بشود. سعی کنید که چند دقیقه ای را راجع به بحث های عمیق تر و یا موضوعات شخصی تر صحبت کنید، تا بتوانید ارتباطتان با همسرتان را در طی بلند مدت حفظ کنید. این به این معنی نیست که شما باید از مطرح کردن مسائل دشوار خودداری کنید. نگهداشتن نگرانی ها یا مشکلات برای خودتان، میتواند باعث دلخوری شود. موقع بحث در مورد مسائل حساس خیلی مهم است که مهربان باشید. محققان دریافته اند که شیوه ی گفتگو مهم تر است ازسطح تعهد، خصوصیات اخلاقی، و یا اتفاقات استرس زای زندگی، در پیشبینی اینکه آیا زوج به سمت طلاق پیش میروند یا خیر. به خصوص، الگوهای ارتباطی منفی مانند خشم و تحقیر به افزایش احتمال جدا شدن مرتبط اند.

عدم توافق قسمتی از هر رابطه است، ولی بعضی از روش های بحث و دعوا به صورت بخصوصی زیان بارند. زوج هایی که  در حین بحث از رفتارهای مخرب مانند داد زدن، انتقادهای شخصی، و یا کنار کشیدن از بحث، استفاده می کنند، با احتمال بیشتر جدا شدن مواجه هستند تا زوج هایی که به صورت سازنده دعوا میکنند. مثال هایی از استراتژی های سازنده برای حل کردن اختلاف نظر شامل تلاش برای فهمیدن اینکه دقیقا همسرتان چه احساسی دارد، گوش کردن به نظرشان، و تلاش برای به خنده انداختنشان است.

 

?حفظ تازگی و جذابیت

با وجود فرزندان، شغل، و تعهدهای گوناگون، حفظ ارتباط با همسر می تواند دشوار باشد. با اینحال، دلایل زیادی برای تلاش کردن وجود دارد. به طور مثال، در یک پژوهش محققان دریافتند که زوج هایی که در هفتمین سال ازدواجشان اعلام بی حوصلگی و خستگی کردند ، نه سال بعد به طرز قابل ملاحظه ای کمتر از رابطه شان راضی بودند. برای حفظ جذابیت، بعضی از زوج ها به صورت مرتب شب های قرار ملاقات ترتیب می دهند. اما حتی قرارهای ملاقات هم می تواند تکراری شود اگر همیشه فیلمی اجاره کنید یا به یک رستوران ثابت بروید. کارشناسان پیشنهاد می کنند که از روتین دوری کنید و چیزهای جدید امتحان کنید- مثل رقصیدن، باهم کلاسی را شرکت کردن، و یا رفتن به پیک نیک عصرانه.

اعمال عاشقانه نیزبخشی بسیار حیاتی در روابط رمانتیک است. بعضی از زوج های پرمشغله، برای عشق بازی روی تقویم برنامه زمانی تعیین می کنند. شاید خودجوش نباشد، ولی تعیین زمان برای تماسی عاشقانه، نیازهای فیزیکی و احساسی شما را تامین میکند.

 

?کی زمان آن است که یک زوج به دنبال کمک برود؟

هر رابطه ای بالا و پایینی دارد، ولی بعضی از فاکتورها بیشتر باعث ایجاد ضربه در رابطه می شوند. به طور مثال تصمیم های مربوط به اقتصاد و بزرگ کردن فرزند، اغلب کشمکش های مکرر به وجود می آورند. یکی از نشانه های وجود مشکل، داشتن دعوای تکراری بر سر یک مسئله است. در این موارد، روانشناس می تواند به زوج در تقویت گفتگو و ارتباط کمک کند و راههای موفقیت آمیزی برای گذر از آن معضل پیدا کند. نباید منتظر علائم مشکل در رابطه باشید تا بخواهید به فکر تقویت رابطه تان بیوفتید. برنامه های آموزش مسائل ازدواج که مهارت هایی از قبیل برقراری ارتباط موفق، گوش فرادهی موثر، و کنار آمدن با دعوا را آموزش می دهند ریسک طلاق را کاهش میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست