کودک را آماده شنیدن نه کنید!

کودک را آماده شنیدن نه کنید!

 

در خانه يکي از فاميل ها نشسته اند. فرزندشان مدام از کنار وسايل تزييني و شکستني مي دود و بارها مادرش را به دنبال خودش مي کشاند. هر لحظه ممکن است يکي از وسايل تزييني يا گران قيمت خانه فاميل شان را بشکند. پدر و مادرش هم از دستش خسته شده اند و نمي توانند در پاسخ به درخواست کودکشان که مي گويد: « من مي خواهم اين‌جا بازي کنم» ، بگويند: نه!!اين‌جا،جای بازی کردن نیست.

همین مساله در مواقعی که کودک با پدر مادر در خیابان قدم میزند و کودک با دیدن مغازه اسباب بازی فروشی دست پدر یا مادر خود را میکشاند و میگوید:من آن اسباب بازی (عروسک) را میخوام.در اولین واکنش پدر و یا مادر بی توجهی میکنند و به راه خود ادامه میدهند و کودک انقد پافشاری میکند و شاید هم انقدر گریه کند تا پدر و مادر خود را مجبور به خرید آن اسباب بازی( عروسک)کند

والدین باید این را بدانند که کودکان معمولا با شنیدن واژه نه واکنش منفي نشان مي دهند،بعضي از کودکان به راحتي اين کلمه را نشنيده مي گيرند اما بعضي هاي شان هم از شنيدن اين کلمه خشمگين مي شوند. توجه داشته باشید که گفتن بيش از حد نه به کودکان، باعث مي شود اين کلمه اثر بخشي خود را از دست بدهد؛ بنابراين بايد راه هاي بهتري براي محدوديت هاي منطقي فرزندان تان پيدا کنید.

پدر و مادرها بايد از همان دوران نوپايي به طور مستقيم به فرزندان شان نه بگويند و گاهي با بيان جملاتي به آن ها دستور هم بدهند. اگر مادران در مواقع مناسب به طور جدي، محکم و با محبت به فرزندانشان نه بگويند و با آن ها مخالفت کنند، هيچ گونه آسيبي به شخصيت آن ها وارد نمي شود و آن ها به مرور زمان با اين محدوديت ها آشنا خواهند شد و به آن ها عادت خواهند کرد.

به کودک خود حق انتخاب بدهید مثلا: هنگامي که کودک درون اتاق مشغول به بازی با توپ است، والدين مي توانند به جاي گفتن اين که «نه، در اتاق توپ بازي ممنوع است» بگويند «در اتاق فقط توپ را قل بده و وقتي بيرون رفتي، آن را پرتاب کن». با گفتن اين جمله کودکان احساس مي کند که مي توانند بين بيرون و داخل خانه جايي را براي بازي انتخاب کند.

اگر احساس مي کنيد که فرزندتان در موقعيتي قرار گرفته است که بايد به او نه بگوييد، از قبل او را آماده شنيدن نه کنيد؛ به طور مثال اگر مي خواهيد با فرزندتان به مغازه اسباب بازي فروشي برويد و براي دوستش کادوي تولد بخريد و مي دانيد با درخواست هاي مکرر او در مغازه مواجه خواهيد شد پس از قبل او را آماده شنيدن نه کنيد. به جاي اين که مرتب در مغازه بگوييد: «نه، اين اسباب بازي را براي تو نمي خرم» بهتر است قبل از آن که وارد مغازه شويد، به او بگوييد « امروز مي خواهيم براي دوستت اسباب بازي بخريم، نه براي تو». بنابراين فرزندتان با آمادگي بيشتري براي شنيدن نه، با شما وارد مغازه خواهد شد.

کودکان معمولا مفهوم کلمه نه را از حالت چهره شما مادر ویاپدر عزیز مي فهمند پس شما مي توانید به جاي استفاده از کلمه نه، تنها حالت چهره تان را تغيير دهید و به طور مثال، اخم کنید. والدين فراموش نکنند که تغيير حالت چهره، بسيار تاثيرگذارتر از مخالفت هاي کلامي است.

 علت نه گفتن تان را به کودک خود توضيح دهید. هرچند بعضي والدين معتقدند که کودک شان به طور کامل متوجه منظور آن ها نمي شود و دلايل آن ها را درک نمي کند، اما نبايد فراموش کرد که توضیح علت مخالفت با در خواست کودک در تربيت کودک لازم است. البته بايد قبول کرد که معمولا درک چنين دلايلی از سوي کودکان مدتي طول خواهد کشيد اما با گذشت زمان همين صحبت ها، اثر بخش خواهد بود.

بهتر است قبل از مخالفت با کودک خود درمورد اینکه” چرا این درخواست رو از من داری” ویا” دلیل خواسته تو چیست” صحبت کنید  شاید با شنیدن حرف های کودک خود بفهمید که خواسته اش معقول است و به راحتی بتوانید او را به خواسته اش برسانید

در نتیجه:

سعی کنید کودک، اماده پذیرفتن و شنیدن مخالف های منطقی شما  باشد وحتما در جای ومکان هایی از کلمه منفی “نه” استفاده کنید نگذارید کودکان لوس و ننر بزرگ شود این برای شخصیت شکل گرفته او درآینده مضرراست و شاید  به دلیل اینکه نمی تواند بعدها به همه خواسته های خود برسد دچار افسرگی و پرخاشگری شود.

به یاد داشته باشد که از نه گفتن زیاد هم باید پرهیز کرد تا اثر بخشی خود را از دست ندهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست