کوچولوهاي مسئوليت پذير

یکی از مسئله هایی که در تربیت کودک  مهم به شمار می آید این است که از چه زمانی می توان از کودک توقع انجام کاری را داشت به عبارت دیگر از چه زمانی می توانیم مسئولیت انجام کاری را  به عهده کودکانمان بگذاریم و توقع انجام آن را داشته باشیم؟

طرح این مسئله به خصوص در دوره ای که والدین بیش از اندازه انجام کار توسط آنها را به تعویق می اندازند بسیار ضروری است زیرا اگر کودک طی سالهای تکامل و رشد خود متوجه نشود که در چارچوب خانواده مسئولیت و وظایفی دارد ،واضح است که در بزرگسالی نیز از زیر بار مسئولیت و وظایف خود شانه خالی می کند.

احساس مسئولیت یک امر ذاتی نیست بلکه این خصوصیت بیشتر در خانواده و روابط اجتماعی و ارتباطی که فرد با دیگران دارد امکان رشد پیدا می کند.

 

زمان درست واگذاري مسئوليت به کودک

موضوع زمان درست براي آموزش اين مهارت به فرزند به توانايي و روحيه فرزند بستگي دارد. ابتدا بايد در اولین مرحله  فرزند را به درستی بشناسيم تا بتوانيم به او مسئوليت دهيم ،  چون زمانی که به کودکي که آمادگي  پذيرش مسئوليت ندارد مسئوليت دهيم، دچار مشکل مي شود و اعتماد به نفسش کاهش پيدا مي کند يعني احساس ناتوانی و شکست مي کند که نمي تواند آن کار را مانند ديگران انجام دهد.

 در بعضي خانواده ها ، به فرزند مسئوليت هايي مي دهند که واقعا مناسب سن و سالش نيست. اين والدين به خیال این که با سپردن وظایف سخت و دشوار، کودک زودتر به رشد جسمي و عقلي مي رسد این کار را انجام می دهند . معمولاً فرزندی که در خانواده هاي پرجمعيت رشد مي کند و خواهر يا برادر بزرگ تر از خود دارد، بيشتر دچار اين مشکل مي شوند وبقیه  اعضاي خانواده دائم به او دستور مي دهند. ممکن است کودک در درازمدت لجباز شود و اعتماد به نفسش پايين بيايد.

 

چند راهکار ساده برای پرورش حس مسئولیت در کودکان

  • به فرزندانتان نشان دهید که آنها زندگی جداگانه ای از شما دارند.
  • تفاوت بین سخت است و من نمی توانم را برای آنها بیان کنید.
  • مسئولیت هر یک از اعضای خانواده را مشخص کنید.
  • مسئولیت هایی را به کودکان خود واگذار کنید که مناسب سن و سال آنها باشد.
  • به آنها یاد دهید که عواقب کارهای خود را بپذیرند.
  • الگو های مناسبی برای فرزنتان باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست