اغلب مردم فکر میکنند که گفتگوی نادرست دلیل اتمام بسیاری از رابطه هاست، ولی در حقیقت اون طوری که یاد میگیریم در مورد همسرمان و مشکلاتمان فکر کنیم چیزی است که اعتماد را از بین میبرد، صمیمیت را می فرساید، و گفتگو را فلج میکند. آگاه بودن در مورد اثر مخربی که افکار منفی در رابطه میگذارد و چطور رابطه را نابود میکند، برای زنده موندن و رشد هر رابطه ای بسیار حیاتی است.

روانشناسان معمولا زوجین را تشویق به ساختن یک رابطه ی قوی میکنند، و اکثر مواقع این با تمرین گوش دادن بازتابانه است، با آینه کردن چیزی که طرف مقابل میگوید. با اینکه تقویت مهارت های گوش دادن در رابطه بسیار مهم است، ولی باید به افکار منفی ای که آرام و بی صدا گوشه ی ذهن هرکدوم از طرفین جا خوش کرده اند هم توجه کرد. اگر هرکدام از طرفین فقط یاد بگیرند که چگونه همدیگر را بشنوند، بدون اینکه افکار مخرب و منفی خودشان را بپذیرند، در حقیقت ریشه ی مشکل نادیده گرفته شده است.

در زیر به ۶ الگوی فکری مخرب اشاره کرده ایم، که در هر رابطه ای وجود دارد. اجازه ندهید این افکار تحریف شده، منفی، و اغراق آمیز عشق و رابطه ی شما را سمی کند.

تله ی همه-یا-هیچ: شما همیشه همسرتان را طوری میبینید که انگار همیشه اشتباه میکند یا هیچ وقت کار درست را انجام نمیدهد. (“هیچ وقت به حرفم گوش نمیکند”)

نتیجه گیری فاجعه آمیز: یکی از طرفین در مورد رفتارهای منفی طرف مقابل مبالغه میکند. (“او امروز بیرون غذا خورده، مطمئناً تا آخر ماه هیچی پول دستمون نمیمونه”)

برچسب زدن: شما ناعادلانه به همسرتان برچسب میزنید و خصوصیات مثبتش را نادیده میگیرید (تو خیلی تنبلی)

مسابقه سرزنش: شما غیرمنطقی و نامنصفانه همسرتان را برای مشکلات رابطه یا مشکلات کلی تر سرزنش میکنید. (زندگیم بخاطر تو داغونه)

تخیل بیش فعال: در این مورد، شما به نتیجه های منفی ای در مورد همسرتان میرسید که پایه در واقعیت ندارند. (این روزها حواسش پرته و فکرش جای دیگه ایه. حتمن یک رابطه ی دیگه ای داره)

شرط بندی خیالی: سعی میکنی که زرنگتر از همسرت باشی و همیشه گمان میکنی که انگیزه اصلی کارهایش را میدانی. (اون این چند روز خیلی مهربون شده چون میخواد منو راضی کنه که آخر هفته با دوستاش باشه)

سرخوردگی از سرنوشت بد: این وقتی اتفاق می افتد که طرفین روی انتظارات ایده آلشان از همسرشان تمرکز میکنند که ریشه در گذشته دارد (همش نگران شغلشه. مثه بقیه ی مردهایی که هیچ وقت به نیازهای من توجه نمیکردند)

با اینکه شاید رگه هایی از حقیقت در این افکار نهفته باشد، مسئله وقتی مشکل ساز میشود که آنقدر به این مسئله توی ذهنمان بال و پر میدهیم و مبالغه میکنیم و حتی واقعیت را تغییر میدهیم تا با ذهنیات ما سازگارتر باشد که باعث میشود عشقی در رابطه باقی نماند. دنبال دیدن خصوصیات مثبت و فکر کردن بهشان باعث میشود که از پس این افکار منفی بربیایید و با گذر زمان کمرنگ بشوند. زوج های موفق با دید واقع بینانه و سالم راجع به یکدیگر فکر میکنند و همین باعث میشود که ارتباط و گفتگویشان بهتر شود و باهم مشکلات را حل کنند و علاقه شان قوی تر شود.  این بنیاد یک رابطه ی خوشحال، این رمز موفقیت، در یکجا میتواند پیدا شود یا ساخته شود: ذهن خودتان.

این را هم البته در نظر داشته باشید که شما وارد رابطه نشده اید که با بی احترامی و بی توجهی با شما برخورد شود. پیشنهاد ما این نیست که شما با هر رفتاری کنار بیایید، حتی رفتارهای خشونت آمیز، خرج کردن های غیرمنطقی، یا صبوری در برابر رفتارهای غیربالغانه و مشکل زا. اگر این چیزی است که در رابطه ی شما دارد اتفاق می افتد، شما نیاز دارید به یک مشاور مراجعه کنید و همسرتان باید یک سری تغییرات اساسی را در خودش به وجود آورد.

مقاله از دکتر جفری برن اشتاین

ترجمه: مرکز مشاوره مهرگان پژوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست