ترس کودکان

روند شکل گیری ترس :

به طور طبیعی ترس،از نوزاد ی که وارد سه ماهگی میشود با دیدن غریبه ها یا به اصطلاح غریبگی کردن کودک آغاز میشود و تا دوساگی ادامه دارد بعد از آن کم کم کاهش پیدا میکند و عوامل دیگری باعث این واکنش میشود

کودکان میتوانند در دنیای کوچکشان از چیزهای پیشه پا افتاده ای واکنش ترس نشان دهند مانند: ترس ازعروسک خرسی کوچک خود و دیگر حیوانات ،ترس از صدای گریه،سرفه،فریاد مادر و دیگر اعضای خانواده و یا حتی غریبگان،ترس ازتاریکی،تنهایی،صدای ماشین های غول پیکرو.. در موردکودکان پیش دبستانی و یا دبستان ترس شامل ترس از حیوانات و حشرات، غول ها و ارواح، گم شدن، طلاق، از دست دادن پدر یا مادر، زمین خوردن، ورود به مکان جدید (مثلا به مدرسه) ، تاریکی هنگام خواب ،طرد اجتماعی، جنگ، فضاهای جدید و دزد می ترسند.

علت های ترسو شدن کودکان :

 1. احتمالا والدین کودک را ترسانده باشند و یا خودشان ترسو باشند. ممکن است این ترساندن با سخن گفتن نباشد، بلکه با حالت چهره مادر باشد، زیرا حالت عاطفی مادر در کودک تاثیر دارد.
 2. ممکن است کودک در خانواده بیش از حد تنبیه شده باشد.
 3. از طرف مدرسه یا همبازی ها، تهدید شده باشد.
 4. به اندازه کافی از محبت برخوردار نشده باشد.
 5. حادثه غم انگیزی، مثل تصادف، مرگ نزدیکان و طلاق والدین را دیده باشد.
 6. محرومیت های اجتماعی، وضعیت های جدید و تغییر در محیط خانواده هم عوامل دیگری هستند.
 7. کار کردن با وسیله ای، بازی با حیوانی یا اسباب بازی به کودک یاد داده نشده باشد.

     راه های درمان و یا کاهش ترس کودکان:

 1. به کودک توجه طبیعی ولی مهربانانه بکنید.
 2. کارهایی که مورد علاقه کودک است به او محول شود.
 3. با کودک صحبت شده و گفته شود که بسیاری از ترس ها خیالی هستند.
 4. کودک به نوشتن مقاله، شعرو یا نقاشی درباره ترس هایش تشویق شود.
 5. به خاطر نترسیدن از چیزی مورد تشویق قرار گیرد.
 6. به وسیله کنترل والدین، با عوامل ترس گربه مواجه شوند. همچنین گاهی به مدت کوتاه در منزل تنها بگذارید. ولی بگویید چه وقت می روید و چه وقت بر می گردید و به قولتان عمل کنید.

گاهی بعد از وقوع یک اتفاق تحریک کننده، ترس در کودکان تقویت می گردد مثلاً افتادن در آب، سوختن بر اثر تماس با یک شیء داغ یا فرار کردن از یک سگ. بعضی کودکان نسبت به کودکان دیگر بیشتر می ترسند و این بستگی به روحیات و خلق و خوی آنها دارد.

والدینی که همیشه نگران هستند و در تشویش به سر می برند یا زود در مقابل هرچیز عکس العمل نشان می دهند، فرزندانشان اغلب دارای همان روحیات هستند و همیشه در ترس و واهمه قرار دارند،در نتیجه نحوه برخورد والدین، معلم ودیگران، مثل تعریف داستان جن و دیو وغیره در ترسیدن خیالی کودک موثر است.

راه حل روان شناسان این است که هرگز کودکان را به خاطر ترسی که دارند تحقیر و سرزنش نکنیم. هر چند دلیل ترس از نظر ما بزرگترها کاملا غیر منطقی و نامعقول به نظر می‌رسد اما خود کودک چنین احساسی ندارد و نمی‌تواند غیر منطقی بودن ترس خود را درک کند و سرزنش به او کمکی نخواهد کرد.
زمانیکه کودک تحت نظر یک متخصص یا روان شناس درمان می‌شود، اگر عامل اصلی ایجاد کننده ترس همیشه حضور داشته باشد چندان فایده‌ای نخواهد کرد. مثلا زمانیکه خود مادر از تاریکی می‌ترسد، هر چند کودک حمایت‌ها و درمان‌هایی را از روان‌شناس و مشاور خود دریافت می‌کند، اما الگویی که در خانه از رفتار مادر می‌پذیرد الگویی قویتر است که نتایج یک درمان ثمر بخش را از بین می‌برد. بنابراین لازم است علل اساسی ترس کشف و مرفع شوند.
بازی ترس کودک را از بین می برد. مثلا کودکی که از آمپول می‌ترسد، می‌توانیم یک بازی خوب ترتیب بدهیم که در آن کودک آمپول زدن را تمرین کند. در مراحل دیگر می‌توان از روشهای خاص رفتار سازمانی که توسط روانشناسان استفاده می‌شود بهره جست. با مراجعه به یک روانشناس و درمان‌های رفتاری او می‌توان اقدام به حل مشکل کودک نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست