کودک را آماده شنیدن نه کنید!

کودک را آماده شنیدن نه کنید!

 

در خانه یکی از فامیل ها نشسته اند. فرزندشان مدام از کنار وسایل تزیینی و شکستنی می دود و بارها مادرش را به دنبال خودش می کشاند. هر لحظه ممکن است یکی از وسایل تزیینی یا گران قیمت خانه فامیل شان را بشکند. پدر و مادرش هم از دستش خسته شده اند و نمی توانند در پاسخ به درخواست کودکشان که می گوید: « من می خواهم این‌جا بازی کنم» ، بگویند: نه!!این‌جا،جای بازی کردن نیست.

همین مساله در مواقعی که کودک با پدر مادر در خیابان قدم میزند و کودک با دیدن مغازه اسباب بازی فروشی دست پدر یا مادر خود را میکشاند و میگوید:من آن اسباب بازی (عروسک) را میخوام.در اولین واکنش پدر و یا مادر بی توجهی میکنند و به راه خود ادامه میدهند و کودک انقد پافشاری میکند و شاید هم انقدر گریه کند تا پدر و مادر خود را مجبور به خرید آن اسباب بازی( عروسک)کند

والدین باید این را بدانند که کودکان معمولا با شنیدن واژه نه واکنش منفی نشان می دهند،بعضی از کودکان به راحتی این کلمه را نشنیده می گیرند اما بعضی های شان هم از شنیدن این کلمه خشمگین می شوند. توجه داشته باشید که گفتن بیش از حد نه به کودکان، باعث می شود این کلمه اثر بخشی خود را از دست بدهد؛ بنابراین باید راه های بهتری برای محدودیت های منطقی فرزندان تان پیدا کنید.

پدر و مادرها باید از همان دوران نوپایی به طور مستقیم به فرزندان شان نه بگویند و گاهی با بیان جملاتی به آن ها دستور هم بدهند. اگر مادران در مواقع مناسب به طور جدی، محکم و با محبت به فرزندانشان نه بگویند و با آن ها مخالفت کنند، هیچ گونه آسیبی به شخصیت آن ها وارد نمی شود و آن ها به مرور زمان با این محدودیت ها آشنا خواهند شد و به آن ها عادت خواهند کرد.

به کودک خود حق انتخاب بدهید مثلا: هنگامی که کودک درون اتاق مشغول به بازی با توپ است، والدین می توانند به جای گفتن این که «نه، در اتاق توپ بازی ممنوع است» بگویند «در اتاق فقط توپ را قل بده و وقتی بیرون رفتی، آن را پرتاب کن». با گفتن این جمله کودکان احساس می کند که می توانند بین بیرون و داخل خانه جایی را برای بازی انتخاب کند.

اگر احساس می کنید که فرزندتان در موقعیتی قرار گرفته است که باید به او نه بگویید، از قبل او را آماده شنیدن نه کنید؛ به طور مثال اگر می خواهید با فرزندتان به مغازه اسباب بازی فروشی بروید و برای دوستش کادوی تولد بخرید و می دانید با درخواست های مکرر او در مغازه مواجه خواهید شد پس از قبل او را آماده شنیدن نه کنید. به جای این که مرتب در مغازه بگویید: «نه، این اسباب بازی را برای تو نمی خرم» بهتر است قبل از آن که وارد مغازه شوید، به او بگویید « امروز می خواهیم برای دوستت اسباب بازی بخریم، نه برای تو». بنابراین فرزندتان با آمادگی بیشتری برای شنیدن نه، با شما وارد مغازه خواهد شد.

کودکان معمولا مفهوم کلمه نه را از حالت چهره شما مادر ویاپدر عزیز می فهمند پس شما می توانید به جای استفاده از کلمه نه، تنها حالت چهره تان را تغییر دهید و به طور مثال، اخم کنید. والدین فراموش نکنند که تغییر حالت چهره، بسیار تاثیرگذارتر از مخالفت های کلامی است.

 علت نه گفتن تان را به کودک خود توضیح دهید. هرچند بعضی والدین معتقدند که کودک شان به طور کامل متوجه منظور آن ها نمی شود و دلایل آن ها را درک نمی کند، اما نباید فراموش کرد که توضیح علت مخالفت با در خواست کودک در تربیت کودک لازم است. البته باید قبول کرد که معمولا درک چنین دلایلی از سوی کودکان مدتی طول خواهد کشید اما با گذشت زمان همین صحبت ها، اثر بخش خواهد بود.

بهتر است قبل از مخالفت با کودک خود درمورد اینکه” چرا این درخواست رو از من داری” ویا” دلیل خواسته تو چیست” صحبت کنید  شاید با شنیدن حرف های کودک خود بفهمید که خواسته اش معقول است و به راحتی بتوانید او را به خواسته اش برسانید

در نتیجه:

سعی کنید کودک، اماده پذیرفتن و شنیدن مخالف های منطقی شما  باشد وحتما در جای ومکان هایی از کلمه منفی “نه” استفاده کنید نگذارید کودکان لوس و ننر بزرگ شود این برای شخصیت شکل گرفته او درآینده مضرراست و شاید  به دلیل اینکه نمی تواند بعدها به همه خواسته های خود برسد دچار افسرگی و پرخاشگری شود.

به یاد داشته باشد که از نه گفتن زیاد هم باید پرهیز کرد تا اثر بخشی خود را از دست ندهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست