کوچولوهای مسئولیت پذیر

یکی از مسئله هایی که در تربیت کودک  مهم به شمار می آید این است که از چه زمانی می توان از کودک توقع انجام کاری را داشت به عبارت دیگر از چه زمانی می توانیم مسئولیت انجام کاری را  به عهده کودکانمان بگذاریم و توقع انجام آن را داشته باشیم؟

طرح این مسئله به خصوص در دوره ای که والدین بیش از اندازه انجام کار توسط آنها را به تعویق می اندازند بسیار ضروری است زیرا اگر کودک طی سالهای تکامل و رشد خود متوجه نشود که در چارچوب خانواده مسئولیت و وظایفی دارد ،واضح است که در بزرگسالی نیز از زیر بار مسئولیت و وظایف خود شانه خالی می کند.

احساس مسئولیت یک امر ذاتی نیست بلکه این خصوصیت بیشتر در خانواده و روابط اجتماعی و ارتباطی که فرد با دیگران دارد امکان رشد پیدا می کند.

 

زمان درست واگذاری مسئولیت به کودک

موضوع زمان درست برای آموزش این مهارت به فرزند به توانایی و روحیه فرزند بستگی دارد. ابتدا باید در اولین مرحله  فرزند را به درستی بشناسیم تا بتوانیم به او مسئولیت دهیم ،  چون زمانی که به کودکی که آمادگی  پذیرش مسئولیت ندارد مسئولیت دهیم، دچار مشکل می شود و اعتماد به نفسش کاهش پیدا می کند یعنی احساس ناتوانی و شکست می کند که نمی تواند آن کار را مانند دیگران انجام دهد.

 در بعضی خانواده ها ، به فرزند مسئولیت هایی می دهند که واقعا مناسب سن و سالش نیست. این والدین به خیال این که با سپردن وظایف سخت و دشوار، کودک زودتر به رشد جسمی و عقلی می رسد این کار را انجام می دهند . معمولاً فرزندی که در خانواده های پرجمعیت رشد می کند و خواهر یا برادر بزرگ تر از خود دارد، بیشتر دچار این مشکل می شوند وبقیه  اعضای خانواده دائم به او دستور می دهند. ممکن است کودک در درازمدت لجباز شود و اعتماد به نفسش پایین بیاید.

 

چند راهکار ساده برای پرورش حس مسئولیت در کودکان

  • به فرزندانتان نشان دهید که آنها زندگی جداگانه ای از شما دارند.
  • تفاوت بین سخت است و من نمی توانم را برای آنها بیان کنید.
  • مسئولیت هر یک از اعضای خانواده را مشخص کنید.
  • مسئولیت هایی را به کودکان خود واگذار کنید که مناسب سن و سال آنها باشد.
  • به آنها یاد دهید که عواقب کارهای خود را بپذیرند.
  • الگو های مناسبی برای فرزنتان باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست