در گذشته بسیاری از مردم اعتقاد داشتند که افراد دارای اختلالات شخصیتی تنبل و یا بدجنس اند. ولی تحقیقات جدید نشان می دهند که که دلایلی مانند ژنتیک، والدین، و تاثیرات اطرافیان در بروز این اختلالات تاثیرگذارند.

?ژنتیک: محققان باور دارند که بعضی از فاکتورهای ژنتیکی علت ایجاد این اختلالات هستند. در یکی از تحقیقات به طور مثال، ژن معیوب به عنوان فاکتوری در اختلالات وسواس شناسایی شد. تحقیقات دیگر در جستجوی ارتباط ژنتیک با خشونت، اضطراب، و ترس، خصوصیات موثر در اختلالات شخصیتی هستند.

?ضربه‌های دوران کودکی: یکی از بزرگترین پژوهش های اختلالات شخصیتی نشان میدهد که تعداد و نوع تروماهای بچگی هم تاثیرگذارند. افراد دارای اختلال شخصیتی مرزی به طور مثال، اکثرا خشونت های جنسی را در بچگی تجربه کرده اند.

?خشونت کلامی: حتی خشونت کلامی هم تاثیر دارد. در یکی از تحقیقاتی که روی ۷۹۳ مادر و کودک انجام شد، محققان از مادران پرسیدند که آیا آنها بر سر بچه هایشان فریاد میزده اند, به آنها می گفتند که دوستشان ندارند و یا تهدیدشان می کردند که آنها را از خود دور کند؟ کودکانی که این خشونت های کلامی را تجربه کرده بودند سه برابر کودکان دیگر امکان داشتن اختلالات مرزی، وسواسی، و پارانویا در بزرگسالی داشتند.

?واکنش بالا: حساسیت به نور، صدا، جنس، و دیگر محرک ها هم ممکن است نقشی ایفا کنند. کودکان بیش از حد حساس، که دارای آنچه محققان “بیش واکنشی” می نامند، هستند بیشتر احتمال دارند که شخصیت های خجالتی، کمرو، یا مضطرب داشته باشند. با این حال، نقش واکنش بالا هنوز خیلی واضح نیست. بیست درصد نوزادان به شدت واکنشی اند، ولی کمتر از ۱۰ درصد در بزرگی فوبیاهای اجتماعی بروز می دهند.

?اطرافیان: بعضی فاکتورها می توانند از ایجاد اختلالات شخصیتی جلوگیری کنند. حتی فقط یک رابطه ی قوی با یک فرد در فامیل، معلم، یا دوست می تواند اثرات منفی را جبران کند.

 

منبع: American Psychological Association

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست