آیا نمی توانید کودکتان را به خواب ببرید؟ این ۴ اشتباه رایج را انجام ندهید.

کودکتان خسته و ناراضی می شود اگر خواب به اندازه ی کافی نداشته باشد. ولی ناخواسته ممکن است که شما آنها را به بیدار ماندن تشویق کرده باشید.

۱-نداشتن یک روتین
داشتن یک روتین برای خواب، به معنای هرشب خوابیدن سر ساعت معینی، به نفع بچه هاست. یک ساعت قبل از خواب، کمک کنید که آرام بشوند. محیط را کم نور کنید، بازی های هیجانی را کم کنید، و اتمسفر آرامش بخشی را به وجود بیاورید. موزیک آرام، قصه گویی، و بغل کردن به کوکان کمک میکند که آرام بگیرند، و آماده ی خواب شوند.

۲-تشویق ناکافی به ورزش در طی روز
اگر کودکتان انرژی اضافه دارد، متوجه می شوید! آنها موقعی که می خواهید بخوابانیدشان بالا و پایین می پرند. مطممئن شوید که آنها در طول روز فعالیت می کنند. ساعت بازی در بیرون از خانه را تشویق کنید اگر که امکانش هست، بچه ها بیشتر حرت میکنند وقتی فضای بیشتری دارند. اگر که داخل خانه باید باشند، انگیزه ی فعالیت به آنها بدهید. رقصیدن، بازی های همراه با فعالیت، پریدن، و یا طناب زدن انرژی آنها را کاهش می دهد.

۳-تشویق به بیدار ماندنشان
پرواضح است که وقتی کودکتان نمی تواند بخوابد شما می خواهید مهربان باشید. با اینحال، شما نباید بیدار ماندنشان را با پاداش دادن تشویق کنید. اگر شب بیدار می شوند بهشان خوراکی ، مانند نوشیدنی های شیرین و آبنبات ندهید. بغل های خیلی طولانی هم نکنید، یک بغل سریع هم کافیست تا به آنها نشان دهد که بهشان اهمیت می دهید. در زمان خوابشان، اجازه ی بازی را هم ندهید. آرام به تخت برشان گردانید، به جای اینکه بیدار ماندنشان را زمان خوشگذرانی بکنید.

۴- قوانین متغیر
اگر به کودکتان بگویید که در عرض پنج دقیقه باید به تخت شان بروند، در غیر این صورت خبری از قصه ی شبشان نیست، ولی به این حرفتان عمل نکنید آنها فکر میکنند که برنامه دست آنهاست. به قوانین بچسبید تا مشخص شود که آنها را نمی شود زیرپا گذاشت. علاوه بر این، حرفتان را تغییر ندهید. به بچه تان یک شب نگویید که باید سر ساعت معینی بخوابد، و بعد شب دیگری را بدون دلیل اجازه بدهید که بیدار بماند. آنها سردرگم می شوند، و متوجه نمی شوند که موقع خواب باید چگونه رفتار کنند.

همیشه استفاده از تشویق و ارتباط مثبت خیلی تاثیرگذارتر از تبعات منفی است. یک پیامد مثبت می تواند این باشد که بهشان اجازه دهید آخر هفته ها دیرتر بخوابند، اگر در طول هفته به موقع خوابیده باشند. امتیازات دیگری هم می توانید به عنوان تشویق استفاده کنید.

 

منبع: Childdevelopmentinfo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست