“چه فکر کنی که می توانی، و چه فکر کنی که نمی توانی، در هرصورت حق با شماست. ” هنری فورد

 

افراد دارای اعتماد به نفس حقیقی، برعکس افرادی که اعتماد به نفس دروغین دارند تا ترس هایشان را بپوشاند، دارای خصوصیاتی هستند که باعث می شوند دیگران جذبشان شوند. مطالعات نشان داده اند که افراد بااعتماد به نفس دارای حقوق بالاتر و موقعیت های شغلی بهتری نسبت به دیگران هستند. آنها ۵ خصوصیات بارز دارند:

 

۱- آنها با اطمینان حرف می زنند: خیلی کم پیش می آید که افراد با اعتماد به نفس از عباراتی چون “مطمئن نیستم” و “فکر کنم” استفاده کنند. آنها محکم و جسور حرف می زنند چون می دانند که اگر با یقین نظراتشان را بیان نکنند مردم توجهی به ایده هایشان نخواهند کرد.

 

۲-آنها از پیروزهای کوچک خوشحال می شوند: افراد با اعتماد به نفس دوست دارند خودشان را به چالش بکشانند و رقابت کنند، حتی وقتی که پای پیروزی های کوچک وسط باشد. پیروزی های کوچک گیرنده های اندروژن جدیدی را در قسمت هایی از مغز که مسئول پاداش و انگیزه اند میسازند. این باعث می شود که تاثیر تستستورون بیشتر شود، که باعث افزایش اعتماد به نفس و اشتیاق به چالش کشیدن مشکلات آینده می شود. وقتی که تعدادی پیروزی کوچک پشت سر هم دارید این افزایش در اعتماد به نفستان می تواند برای ماهها ماندگار شود.

 

۳- آنها ورزش می کنند: یک پژوهش نشان داده است که افرادی که دوبار در هفته به مدت ۱۰ هفته ورزش کرده اند، از نظر اجتماعی، آکادمیک، و ورزشی احساس توانایی بیشتری می کنند. آنها همچنین به تصویر بدنیشان نمره بالاتری دادند. از همه بهتر این که، بجای اینکه تغییرات فیزیکی در بدنشان مسئول این افزایش اعتماد به نفس باشد، در حقیقت تاثیر مثبت و فوری اندورفین از ورزش است که تمام تغییرات را ایجاد کرده است.

 

۴-آنها به دنبال جلب توجه نیستند: مردم از کسانی که به شدت دنبال توجه هستند خوششان نمیاید. افراد با اعتماد به نفس می دانند اینکه خودت باشی خیلی تاثیرش بیشتر است تا اینکه بخواهی ثابت کنی  که مهم هستی .آنها محتاج تائید دیگران نیستند چون آنها تائید و رضایت را از درون خودشان تامین می کنند. آنها همچنین وقتی بخاطر موفقیتشان در مرکز توجه هستند، سعی می کنند این توجه را به بقیه کسانی که کمکشان کردند به این موفقیت برسند منتقل کنند.

 

۵-آنها دیگران را قضاوت نمی کنند: افراد با اعتماد به نفس دیگران را قضاوت نمی کنند چون می دانند که هرکسی دارای خصوصیات و نکات مثبت هم هست، و آنها احتیاج ندارند که منزلت دیگران را پایین ببرند تا احساس خوبی نسبت به خودشان پیدا کنند.

 

 

منبع: huffingtonpost.com

ترجمه: مشاوره مهرگان پژوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست