۴ راهکار فوق العاده برای ایجاد تعادل در ازدواج و زندگی خانوادگی

اگر با حسرت به زوج های جوانی که ظاهرا خیلی عاشق همدیگر هستند و هیچ نگرانی ای ندارند، شما ممکن است یک فرد ۳۰ ساله یا ۴۰ ساله ی ازدواج کرده و صاحب فرزند باشی. هنوز هم یادت هست که جوان بودن و عاشق بودن چه حسی دارد، و با اینکه شما عاشق همسرت هستی، همه چیز متفاوت است. مسائل خیلی بزرگانه تر است و نگرانی های جدی تر مثل خانه، شغل، و حساب بازنشستگی را داری.

بخصوص که شما صاحب فرزند هستی و خانواده تشکیل دادی و حالا همه ی وقتت گرفته است. بنابراین احتمالا حس میکنی  که بیشتر فقط روی بچه هایت تمرکز کرده کرده ای یا اصلا در حقیقت تمرکزی روی هیچ کاری نداری. برات سئوال میشود که پس بقیه مردم چطوری از پس همه این کارها بر می آیند؟

با اینکه ازدواج کرده ای، شاید احساس میکنی که دلت برای همسرت تنگ شده است. با اینکه همدیگر را میبینید و حتی روی یک تخت میخوابید، هردوی شما حواستان پرت است و چیزهای دیگری وقت و توجه شما را گرفته اند. در یک کلمه، احساس عدم تعادل در زندگی میکنی.

این چهار راهکار شما را برای ایجاد تعادل در زندگی کمک خواهند کرد:

۱- با همسرت هفته ای یک بار قرار ملاقات بذار.

حتما شنیده ای که میگویند شما باید با همدیگر قرار ملاقات بگذارید، اما واقعا این کار را انجام میدهی؟ آیا تو و همسرت (فقط شما دو نفر) از خانه بیرون می آیید و به جایی می روید؟ اگر نه، این کار را اولویت اولت قرار بده. شما دو نفر احتیاج دارید که به صورت منظم دوتایی تنها باهم ارتباط برقرار کنید.

ممکن است فکر کنید که خرجش زیاد میشود، یا خیلی زمان زیادی باید از بچه هایتان دور باشید، یا هماهنگی و برنامه ریزی اش خیلی انرژی میطلبد. ولی جواب همه ی این نگرانی ها این است: ارزشش را دارد.

درضمن، برای همه ی این مسائل راه حل وجود دارد. اگر خیلی گران برایتان تمام می شود که بخواهید پرستار کودک بگیرید، زوج بچه دار دیگری را پیدا کنید که حاضر باشد با شما مبادله ی بچه نگه داشتن انجام بدهد (یک بار شما از بچه ی او نگهداری کنید و بار دیگر او اینکار را انجام دهد). همینطور میتوانید به قرارهای ارزان با همسرتان بروید، میتواند حتی در حد پیاده روی و یا ماشین سواری باشد. می توانید برای اینکه کمتر از بچه هایتان دور باشید وقتی بچه ها خوابند اینکارهارا انجام بدهید.

اوایل ممکن است هماهنگی سخت باشد ولی وقتی که به آن عادت کنید خیلی زمان و انرژی کمتری میبرد تا برنامه ی قرارتان را بذارید. در ثانی، شما ارزش اینکار را خواهید دید. شما عاشق اینکه به قرار ملاقات همسرتان بروید خواهید شد و برایتان سئوال پیش خواهد آمد که چرا این کار را زودتر شروع نکردید!

۲- حواستان به تقویم خانوادگی تان باشد.

یک تقویم بزرگ تهیه کنید و در جایی جلوی چشم قرارش دهید. خانواده را جمع کنید و بگویید این برای کل خانواده است، و برای این است همه حواسشان به برنامه های همدیگر باشد. بازی های فوتبال فرزندتان ، تعویض روغن ماشین، وقت دکتر، قرار ملاقات های دوتاییتان، و … همه را یادداشت کنید. ممکن است به نظر خنده دار بیاید ولی باورتان نمیشود که چقدر به تعادل زندگیتان کمک خواهد کرد.

وقتی که همه چیز مرتب نوشته شد، جریان همه چیز بهتر پیش خواهد رفت. استرس و ناهماهنگی کمتر میشود که این اثر بسیار مثبتی روی خانواده میگذارد. نکته ی مثبت دیگر در مورد نوشتن همه چیز روی تقویم این است که اولیت بندی میکنید. به عنوان یک خانواده شما از قبل تصمیمی میگیرید که مهم ترین چیزها چه خواهند بود، به جای اینکه منفعلانه اجازه بدهید همه چیز فقط اتفاق بیوفتد. همیشه دوست داشتید که به صورت خانوادگی به کوهنوردی بروید؟ حالا که تقویم دارید میتوانید به جای اینکه دربارش حرف بزنید، روی روز جمعه یادداشتش کنید و انجامش دهید. هماهنگی و مرتب بودن به معنای داشتن زمان با کیفیت خانوادگی بیشتر است.

۳- با همسرت به صورت فیزیکی صمیمی باشید.

وقتی که با همسرت قرار میگذارید، از نظر احساسی باهم ارتباط برقرار میکنید. باید مطمئن باشید که از نظر فیزیکی نیز باهم ارتباط برقرار میکنید. بعضی اوقات خسته اید و فقط میخواهید کنار هم دراز بکشید بعد از اینکه بچه ها را خواباندید. این کاملا طبیعی است. اگر که اغلب فقط کنار هم دراز میکشید، چیزهارا یکم تغییر دهید. وقتی تلویزیون تماشا میکنید همدیگر را بغل کنید یا در آغوش همدیگر به خواب بروید.

لمس کردن همدیگر به نزدیک شدنتان کمک میکنید و تنش و استرس را کاهش میدهد. احتمال اینکه با همدیگر صحبت کنید بیشتر میشود وقتی همدیگر را لمس میکنید. واضح است که نوازش و بغل ممکن است به رابطه جنسی تان هم کمک کند که روی رابطه شما دونفر باز بیشتر اثر مثبت خواهد گذاشت.

۴-همه صفحات الکترونیکی را برای یک ساعت هر شب خاموش کنید.

زمان خانوادگی خیلی محدود است. بچه ها تمام روز را در مدرسه میگذرانند و ممکن است در طول هفته وقتشان برای فعالیت های دیگر برود. والدین هم که معمولا همه روز را به کار مشغولند و بعد هم که باید به کارهای خانه برسند.

بنابراین اصلی ترین زمان خانوادگی به صورت معمول زمان شام است و اوقات کوتاه قبل و بعد از آن. ولی متاسفانه تبلت، موبایل، تلویزیون، بازی های ویدئویی، و غیره تمام وقت ما را میگیرند. با اینکه سرگم کننده اند و حتی بعضی اوقات با هم برنامه خانوادگی در آن تماشا میکنیم (مثل فیلم) ، اکثرا باعث حواس پرتی از مهم ترین افراد زندگیمان در اندک زمان خانوادگی ای که داریم.

بنابراین هرشب، ترجیحا زمان شام، قانون خاموشی انواع صفحه های الکترونیکی را بگذارید. با اینکه فقط یک ساعت است، ولی از اینکه چقدر زمان خانوادگی با کیفیت به دست می آورید شگفت زده خواهید شد. وقتی که شما از حواس پرتی ها به دور هستید، میتوانید همگی به کارهایی فکر کنید که باهمدیگر انجام دهید، مثل بازهای فکری و نشستنی. حتی می توانید یک فصل از کتابی را باهم بخوانید. هرچه که خانواده ات میخواهند، حتی اگر فقط نشستن و حرف زدن است.

همین کارهای کوچک و روزمره است که خانواده و ازدواجت را قوی و سرحال میکند.

منبع: marriage.com

ترجمه: مشاوره مهرگان پژوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست