وقتی پای اعتیاد به خانه ای باز میشود، مانند طوفانی خانواده را در هم میریزد. تنها ماموریت اعتیاد این است که روابط، سلامتی، وضعیت مالی، امیدها و آرزوها را نابود کند، و در این راه اعتیاد با خانواده هم در میوفتد. خانواده ناامید، شکسته و ضعیف در هم میشکند. اعتیاد همه ی ابعاد زندگی اعضای خانواده را تصرف میکند، و آنها با اینکه خود معتاد نیستند، هزینه ی این اعتیاد را میدهند. اگرچه خانواده نمیتواند جلوی خود ویرانگری های فرد معتاد را بگیرد، راه حل هایی وجود دارد برای اینکه خانواده دوباره سرپا شود و قدرتش را از اعتیاد پس بگیرد.

 

اگر شما خانواده ای درگیر اعتیاد هستید، میتوانید از این سه راهکار استفاده کنید:

۱- کمک بگیرید: این مهم ترین کاری است که خانواده باید انجام دهد، و منظور فقط کمک برای خود فرد معتاد نیست، برای خانواده هم کمک بگیرید. کمک میتواند از طرف یک کارشناس و مشاور یا گروههای حمایت کننده برای خانواده ها باشد. بسیار مهم است که افراد حمایتگر شما اعتیاد و اینکه چگونه خانواده ها را تحت تاثیر قرار میدهد را بفهمند. همینطور که فرد معتاد باید متوجه شود که ترک اعتیاد چه تاثیری روی اعضای خانواده دارد، اعضای خانواده هم باید متوجه نقش خودشان در این پروسه و اینکه چگونه این قضیه روی آنها تاثیر میگذارد، باشند.

۲- مرزهای محکمی با فرد معتاد ایجاد کنید.

این نکته بسیار مهم است و اغلب خانواده ها نمیدانند چه مرزهایی را باید ایجاد کنند، چون تا به حال چنین کاری انجام نداده اند (اینهم یک دلیل دیگر که باید از متخصص کمک بگیرید). خانواده به راحتی فریب میخورد و اعتیاد  از توجه و مراقبت اعضای خانواده از فرد معتاد سواستفاده میکند . بنابراین مرزبندی و چسبیدن به این مرزها بسیار حائز اهمیت است. فرد معتاد که برای شما طبعاً عزیز هم هست، مدام سعی خواهد کرد که این مرزها را بشکند و این محدودیت ها را کمتر کند.

 

۳- به عنوان یک خانواده یکپارچه بمانید.

خانواده باید تلاش کند تا آن ارتباط خانوادگی گذشته را احیا کند و خرابی به بار آمده ی ناشی از اعتیاد را ترمیم کند. بسیاری از خانواده ها از شدت درد و خشم درهم میشکنند. افسردگی بیداد میکند و آنها دیگر مراسم های مهم را جشن نمیگیرند، باهم نمیخندند، با هم زمان نمیگذرانند و به صورت کلی کارهای جالب خانوادگی ای که قبل از اعتیاد میکردند را دیگر انجام نمیدهند. موقعیت سختی است و خانواده ها برایشان مشکل است که با همه ی دردی که دارند لبخند بزنند. با اینحال، بسیار مهم است که اعتیاد دیگر بیشتر از این نتواند لذت و شادی را از خانواده بگیرد.

اعضای خانواده باید یکدیگر را اولویت قرار بدهند و راههایی پیدا کنند تا از نظر احساسی حضور داشته باشند و مثل قبل هوای همدیگر را داشته باشند. حفظ برنامه های خانوادگی (فیلم دیدن، بازی کردن، آشپزی کردن، و…) راههای بسیار مناسبی برای حفظ ساختار و ارتباط خانواده است. وقت گذاشتن برای همدیگر و خندیدن میتواند زندگی را دوباره به خانواده بازگرداند. فرد معتاد احتمالا در این پروسه شریک نخواهد بود، مگر اینکه در مسیر ترک اعتیاد باشد. تا آن موقع، اعضای خانواده احتیاج دارند که تسکین و مرهمی برای همدیگر باشند.

 

با اجرای این نکات، خانواده امید، آرامش، و قدرت بیشتری را از آنچه که اول گمان میکرد امکان پذیر است، پیدا خواهد کرد.

 

منبع: marriage.com

ترجمه: مرکز مشاوره مهرگان پژوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست