بسیاری از زوج ها به محض ازدواج ذوق بچه دار شدن دارند. فرزندان از بزرگترین نعمت ها محسوب میشوند و خانواده را تکمیل میکنند. با اینکه این پرش از زوج بودن به والدین بودن خیلی هیجان انگیز است، ولی مشکل زا و خسته کننده هم میتواند باشد. خیلی از مشکلات ازدواج وقتی به وجود می آید که بچه به خانواده اضافه میشود. مسئولیت ها بیشتر میشوند و وقت و انرژی کمتر. ما در ادامه مطلب چند راهکار را پیشنهاد میکنیم برای اینکه بچه داری به زندگی زناشویی ضربه نزند:

 

۱-تقسیم مسئولیت های خانه: کارهای خانه وقتی که پای بچه به خانه باز میشود دوچند برابر میشود. درست است که قبلا هم کارهای خانه وجود داشت، ولی با آمدن بچه، لباسهای کثیف دو برابر میشود، به بچه باید غذا داد یا شروع به گریه کردن میکند، و انواع و اقسام کارهای دیگر که باید انجام شوند ولی وقت کافی وجود ندارد. برای بهتر کردن اوضاع تقسیم کار کنید. قرار بگذارید که به طور مثال اگر شما ظرفها را میشویید، همسرتان لباسها را تا کند. یا گزینه بهتر این است که یک لیست از کارهایی که هرکدام از شما موظف به انجامشان در طول روز هستید درست کنید. میتوانید برای تنوع هر از گاهی وظایفتان را باهم عوض کنید.

 

۲- پذیرش تفاوت نظر در بزرگ کردن بچه: تفاوت طرز تربیت بچه بین والدین بسیار رایج است. معمولا یک طرف خیلی خیالش تخت است و سخت نمیگیرد، برعکس طرف دیگر. با اینکه ممکن است تفاوت و نگرانی از روش های همدیگر داشته باشید، بسیار مهم است که این دغدغه هایتان را با همدیگر به اشتراک بگذارید. اگر این گفتگوی سازنده صورت نگیرد، ممکن است دلخوری روی هم جمع شود و باعث مشکلات اساسی در ازدواجتان شود که صرفاً بخاطر بچه داری بوده است.

تفاوت نظر وجود خواهد داشت ولی هردوی شما برای پرورش موفقیت آمیز کودکتان باید با همدیگر همکاری و مصالحه کنید.

۳- داشتن لحظه های صمیمانه ی بیشتر: داشتن زمانی مختص به خود زوج بسیار حائز اهمیت است. با آمدن بچه بسیاری از زوجین فرزند را مرکز توجه قرار میدهند و همسر برایشان کمرنگتر میشود. اما این به شدت برای ازدواجشان مخرب و خطرناک است. همه ی ما نیاز به توجه داریم، بخصوص از سمت کسی که دوستش داریم. داشتن بچه به این معنا نیست که دیگر نمیتوانید از مصاحبت همدیگر به تنهایی برخوردار شوید.

اغلب اینطور به نظر میرسد که زوجین شیوه زندگی قبل از بچه دار شدنشان را از دست داده اند; آنها قبلا با یکدیگر وقت بیشتری میگذراندند، شب های قرار ملاقات بیشتری داشتند، و از نظر زناشویی و جنسی هم پرشور تر بوده اند. شب های قرار ملاقات برای زنده نگه داشتن رابطه تان بسیار مهم است. یک پرستار بچه پیدا کنید و بعد دوتایی به یک شام رمانتیک بروید. این کار همچنین کمک میکند که شما تمام حرفهای مربوط به بچه را کنار بگذارید و راجع به کار یا حرفهایی که راجع به دیگران شنیدید، یا هر موضوع دیگری که قبل از بچه دار شدن باهم در میان میگذاشتید، صحبت کنید. علاوه بر این، مسائل جنسی باید دوباره به رابطه ی شما برگردد، تا شما را مثل قبل علاقمند به یکدیگر نگه دارد.

ممکن است احساس عذاب وجدان بکنید از اینکه کودکتان را در برنامه هایتان شریک نکرده اید، ولی زمان با کیفیتی که در کنار یکدیگر میگذرانید شما را به هم نزدیکتر میکند، استرس را کاهش میدهد، و ازدواجتان را تقویت میکند.

 

۴-از مشکلات اقتصادی در امان بمانید: مسائل مالی هم میتواند مشکلات عمده ای را به وجود بیاورد. با اضافه شدن بچه، خرج و مخارج بالا میرود. این به این معنا است که هردوی شما مجبورید از بسیاری از خواسته هایتان کوتاه بیایید و کمتر برای کارهایی که قبل از بچه دار شدن میکردید مثل سینما رفتن، خرید لباسهای گرون، سفر، رستوران رفتن، و… خرج کنید. مشکلات مالی میتواند باعث افزایش استرس و بحث و دعوا بین زوج ها شود. یکی از طرفین ممکن است سر اینکه طرف مقابل زیادی خرج کرده یا حواسش به خرج و مخارجش نبوده است عصبانی شود.

پس انداز کردن باید خیلی قبلتر از اینکه بچه به دنیا بیاید شروع شود و همه ی هزینه ها هم برنامه ریزی شوند. تعیین کردن یک بودجه ی خانوادگی میتواند خیلی کمک بزرگی در پس انداز کردن و کنترل خرج و مخارج باشد و بحث و دعوا را کمتر کند.

حرف آخر:

مشکلات زناشویی میتواند روی کل خانواده اثر منفی بگذارد. ازدواج ناموفق نه تنها روی طرفین تاثیر میگذارد بلکه توانایی شان به عنوان والدین هم افت میکند و باعث میشود بچه اذیت شود. مهم است که دو طرف به همدیگر کمک کنند که بچه ی عزیزشان را به بهترین نحو بزرگ کنند. بجای ناراحتی و دلخوری، سعی کنید روش های همسرتان را درک کنید و با او گفتگو کنید. یاد بگیرید که ایرادهای همدیگر را بپذیرید و به خود تمام چیزهایی را که راجع به همسرتان دوست دارید یادآوری کنید. هردوی شما برای یک خانواده ی شاد و ازدواجی موفق باید پا به پای هم تلاش کنید.

 

منبع:marriage.com

ترجمه: مرکز مشاوره مهرگان پژوه

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست