بیشتر آدم ها هر از گاهی احساس خجالتی بودن می کنند، ولی برای بعضی افراد، خجالتی بودن میتواند آنقدر فلج کننده باشد که آنها در فعالیت های اجتماعی ای که حتی برایشان از نظر شخصی یا حرفه ای مهم است هم شرکت نکنند. افراد خجالتی دوست دارند که به دیگران نزدیک شوند، ولی ترس از پذیرفته نشدن یا مورد انتقاد قرار گرفتن باعث میشود که آنها از شرکت در اغلب مراسم اجتماعی صرف نظر کنند. آنها اغلب دچار تنهایی و انزوا میشوند، که باعث افزایش ریسک ابتلا به اختلالات دیگر همچون افسردگی و اضطراب میشود.

اگر شما هم جزو افراد خجالتی هستی. این چند راه حل کمک میکند تا به مرور خجالتت کم شود:

۱- برنامه ریزی کنید که دیدار به خوبی پیش برود:

مشخصه ی خجالتی بودن، برعکس درونگرا بودن که مربوط به ساکت و تودار بودن است، مرتبط با بیش از حد منفی ارزیابی کردن وضعیت است. ترس عظیمی از اینکه دیگران شما را به صورت منفی ارزیابی کنند وجود دارد، بنابراین زمان زیادی در مکان های اجتماعی صرف این فکر میشود که چگونه خطا و اشتباهی از شما سر نزند.

یک راه برای کاهش اضطراب این است که بیشتر به این فکر کنی که چگونه از پس یک موقعیت اجتماعی میتوانی به خوبی برآیی. اگر از معاشرت میترسی، چند سئوال از خودت بپرس که باعث میشود موضوعات جالب برای حرف زدن داشته باشی: چه اتفاقات کنونی ای وجود دارد که میتوانم درباره شان حرف بزنم؟ چه چیزی در حال حاضر در زندگی ام هست که میتوانم به راحتی به اشتراک بگذارم؟ من و افرادی که در آنجا حضور خواهند داشت چه چیزهای مشترکی داریم؟

۲-داوطلب بودن برای میزبانی یا بر عهده گرفتن یک نقش:

اگر به طور مثال در یک عروسی خانوادگی هستی و ترجیح میدهی فقط زیر یک میز قایم بشوی، از کسی که مسئول است بپرس که چطور میتوانی کمک کنی. این حس معذب بودن اغلب با داشتن یک نقش معین تسکین داده میشود. گردهم آوردن میهمانان برای عکس یا کمک برای روان تر برگزار شدن مراسم به طرق مختلف، باعث میشود که شما در میهمانی بچرخی و هدفی داشته باشی. اجرای نقش این اجازه را به شما میدهد که به مردم نزدیک شوی، به دیده شدن عادت کنی، و تمرین درخواست کردن بکنی. این تمرین باعث رشد اعتماد به نفس میشود. بعداً هرموقع احساس کردی که آماده ای، چه بعد از چند ساعت و چه بعد از چند سال، میتوانی به نقش اصلی ات بپردازی: خودت بودن.

۳- سئوال بپرسید:

بسیاری از افراد احساس معذب بودن میکنند چون حس میکنند چیزی برای گفتن ندارند. یک تکنیک موثر این است که سئوال های تشریحی بپرسی مثل: (“شما دو نفر با هم چطور آشنا شدید؟” یا “من میخواهم فلان کلاس را بردارم،  به نظرت استادش چطور بود؟”) یا راهنمایی بخواهی مثل: (“من میخواهم در تعطیلاتم به یک سفر بروم، به نظر شما به کجا بروم؟” یا “من یک کتاب افتضاح را چند روز پیش نصفه کاره رها کردم، پیشنهاد بهتری دارید؟”). سپس بر اساس جواب شان، سئوال دیگری بپرس که باعث شود گفتگو عمیقتر بشود. بسیاری از مردم از این که راجع به زندگی و تجربه هایشان صحبت کنند خوشحال میشوند و از شما هم بخاطر فرصتی که به وجود آورده ای ممنون میشوند.

۴- گفتگوی درونیتان را نرمتر کنید:

افراد خجالتی معمولا از خود خیلی ایراد میگیرند و گفتگوی درونی شان میتواند بسیار ناخوشایند و خشن باشد و حرفهای منفی ای به خود میگویند که به دیگران هیچ وقت نمیگویند. وقتی که خودت را بی رحمانه مورد قضاوت قرار میدهی، احتمال اینکه گمان کنی دیگران هم همانطوری تو را قضاوت میکنند بیشتر است. منتقد درونی ات می تواند آسیب های عاطفی زیادی بزند، و تو را از آرامش ذهن و اعتماد به نفس تخلیه کند. بهترین راه برای شکست دادن این منتقد درونی این است که  حامی قوی تری پیش خودت داشته باشی: یک صدای درونی که مثل یک رفیق صمیمی عمل میکند. به خصوصیات مثبت و خوبت دقت کن و یاد بگیر که جواب منتقد درونی ات را بدهی. وقتی که منتقد شروع میکند تو را برای ترسو بودن سرزنش کند، یادت بیاید که هیچ کس از پذیرفته نشدن و طرد شدن لذت نمیبرد، ولی همه ی ما بلاخره جان سالم به در میبریم. وقتی منتقد  میخواهد تلقین کند که هیچ کس از تو خوشش نخواهد آمد، به خودت یادآوری کن که دوست داشتن تو توسط خودت مهم ترین مسئله است. وقتی که یاد بگیری با خودت مهربانانه تر صحبت کنی، موقعیت های اجتماعی آنقدر قدرت آزار دادن تو را نخواهند داشت، چون تو دیگر خودت را مجازات نمیکنی.

۵-خودتان را مجبور کنید (کمی):

هردو قسمت این نکته مهم اند. به طور مثال، اگر یک دانشجوی خجالتی هستی، خودت را وادار به سئوال پرسیدن سر کلاس بکن. ولی کم کم شروع کن: اول بعد از کلاس از استاد یک سئوال بپرس، بعد تو جلسه ی مرور قبل از امتحان سئوالی مطرح کن، بعد توی کلاسهای کوچکتر، و در آخر هم در کلاسهای بزرگ و شلوغ سئوال بپرس.

یادتان باشد:

هر موقعیت اجتماعی میتواند به عنوان یک تمرین کوچک در روابط عمومی محسوب شود. هرچه بیشتر انجام دهی در آن بهتر میشوی. خجالت ممکن است بسیاری از اوقات توی دست و پا باشد و مانع از انجام خیلی کارها شود. ولی با زمان، تمرین، و رغبتی که برای بهتر کردن خود داری مطمئناً به غایت موردنظر میرسی: راحت بودن با خودت و کسی که هستی.

اگر خجالتت خیلی شدید است، درمان های موثری برای اضطراب اجتماعی وجود دارد که شامل تراپی های گروهی و فردی میشود، و حتی گاهی دارو هم تجویز میشود. در این صورت حتما با یک مشاور و روان درمانگر مشورت کن تا نتیجه ی بهتری بگیری.

منبع:Psychologytoday.com

ترجمه: مرکز مشاوره مهرگان پژوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست