روانکاوی و رواندرمانی تحلیلی چیست؟

رواندرمانی تحلیلی یک صحبت درمانی براساس این تفکر است که افکار و احساساتی که از آنها آگاه نیستید ، میتوانند موجب مشکلاتی مانند: اضطراب ، افسردگی ، عزت نفس پایین و مشکلات ارتباطی شود.

یکی از راه هایی که ما با افکار سخت و دردناک رو به رو می شویم، بیرون کردن آنها از “ذهن” است.یعنی ناخودآگاه کردن آنها.

اما با اینکه به آنها فکر نمیکنیم ، آن افکار و احساسات ناخودآگاه ، بر نحوه ی تفکر، احساس و رفتار ما “تاثیر” می گذارند.برای مثال ممکن است برای شما سخت باشد از شخصی که دوست دارید، خشمگین باشید چون فکر می کنید نباید این احساسات را داشته باشید.با این حال آن احساسات رابطه شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

رواندرمانی تحلیلی ، نوعی از صحبت درمانی مبتنی بر این ایده است که انسان ها به وسیله افکار و احساساتی که خارج از حیطه آگاهی شان است، تحت تاثیر قرار گرفته و برانگیخته می شوند. (کتاب رواندمانی تحلیلی نوشته دبورا کابانیس)

ممکن است تاکنون بارها از خود پرسیده باشید : چرا مدام وارد رابطه های اشتباه میشوم؟! یا چرا انرژی کافی برای انجام کارهایم را ندارم؟! یا چرا نمیتوانم به خواسته هایم برسم؟ چرا نمیتوانم اضافه وزن خود را کم کنم؟

این ها برخی از سوالاتی است که نشان از وجود مسئله ای در ناخودآگاه شما میدهد که موجب ادامه دار شدن “وضعیت نامطلوب” شما می شود.

جلسات روانکاوی و رواندرمانی تحلیلی چگونه است؟

جلسات روانکاوی بین 4 تا 6 جلسه در هفته و جلسات رواندرمانی تحلیلی حداقل 1 جلسه و حداکثر 3 جلسه در هفته است.مدت زمان هر جلسه 50 دقیقه می باشد.در طول هرجلسه هرچقد شما بتوانید در مورد هرآنچه که به ذهنتان میرسد صحبت کنید بسیار مفید است.صحبت از احساسات ، افکار ، خواب ها و رویاها و فانتزی ها ، صحبت در مورد گذشته و تاریخچه زندگیتان ، روابط حال حاضرتان .همه این ها میتوانند بسیار مفید و کمک کننده باشند.

تفاوت روانکاوی و رواندمانی تحلیلی چیست؟

روانکاوی و رواندرمانی تحلیلی در پایه و اساس تفاوتی با هم ندارند.تفاوت روانکاوی و رواندرمانی تحلیلی صرفا در تعداد جلسات درمانی است.

در جلسات روانکاوی و رواندرمانی تحلیلی چه کار میکنیم؟

در این رویکرد شما و درمانگرتان با یکدیگر همکاری میکنید تا از افکار و احساسات ناخودآگاه بیشتر آگاه شوید .افکار و احساساتی که موجب مشکلاتی برای شما میشود و شاد بودن ، احساس خوب داشتن در مورد خودتان و رضایت از کار و روابطتتان را برای شما سخت می‌کند.شما همچنین میتوانید شیوه های جدید و سالم تری برای رویارویی با افکار و احساسات دردناک و استرس هایی که در زندگی روزمره تجربه میکنید، به دست آورید.

در این رویکرد شما همه کار را انجام نمی‌دهید و درمانگرتان نیز به تنهایی همه کار را انجام نمی‌دهد.شما و درمانگرتان در یک رابطه همکارانه با یکدیگر کار می کنید.ممکن است درمانگر شما گوش بدهد، یادداشت کند ، سوال بپرسد و به این ترتیب به شما کمک کند تا متوجه افکار و احساسات ناخودآگاه و الگوهای مشکل آفرین بشوید.(کتاب رواندمانی تحلیلی نوشته دبورا کابانیس)

چگونه یه درمانگر خوب انتخاب کنیم؟

چند نکته مهم در مورد انتخاب درمانگر مناسب:

1.درمان شدگی درمانگر: درمانگر شما باید حداقل بین 3 الی 5 سال به طور پیوسته، خودش تحت درمان رواندرمانی یا روانکاوی بوده باشد و بر مسائل خودش فائق شده باشد.درمان نشدگی درمانگر میتواند آسیب زیادی را به مراجع وارد کند.

2.امن بودن : درمانگر شما باید فضای امنی را برای شما ایجاد کند به گونه ای که از صحبت کردن و قضاوت شدن واهمه ای نداشته باشید.

3.رازداری : گفت و گو های بین شما و درمانگرتان به هیچ عنوان نباید از طریق درمانگر به بیرون از جلسه ی درمانی برده شود.حتی درمانگر باید خیال شما را بابت اجرای قانون رازداری حتی با خانواده شما راحت کند.قوانین رازداری را برایتان شرح دهد.

4.تحصیلات : طبعا تحصیلات  مرتبط با روانشناسی داشته باشد و در حوزه تخصصی خود دوره گذرانده باشد .

5.نحوه صحبت کردن: درمانگر شما باید بتواند در نحوه صحبت کردنش تعادل را رعایت کند .نه آنقدر صمیمی و نه آنقدر دور.(هیچ درمانگری حق ندارد به شما توهین کند)

6.رویکرد درمانگر: رویکردی که درمانگر آن را انتخاب کرده و در آن تخصص دارد، جهانی بینی او را در اتاق درمان نشان میدهد.بهتر است رویکردانتخابی او را بپرسید و در مورد آن تحقیق کنید تا درمانی را آغاز کنید که با روحیات شما سازگار تر است.

7.تجربه کاری: داشتن تجربه کاری خوب هست اما لزوما داشتن سالها تجربه کاری نشان دهنده خوب بودن یک درمانگر نیست.به قول اتوکرنبرگ که در جایی میگوید:”برخی از روانکاوهای با تجربه بسیار بد، و برخی از کارآموزان جوان بسیار خوب هستند”

8.سوپروایزر: بهتر است درمانگر شما سوپروایز داشته باشد. داشتن سوپروایز به درمانگر کمک میکند همیشه نسبت به مسائل شما نگاه صحیح تری داشته باشد  و مسیر درمانی شما را بهتر جلو ببرد.

اگر نمیتوانید درمانگر مورد نظر خود را انتخاب کنید با شماره زیر تماس بگیرید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید

فهرست